Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lubuskie

Bez wielkich ambicji, ale z pomysłem

Danuta Walewska
Fotorzepa / Waniek Ryszard
Kilka lat temu padł pomysł lokalnych samorzšdowców, by zbudować lotnisko w Gdyni. Oddalone o 20 kilometrów od œwietnie rozwijajšcego się portu w Gdańsku miało przejšć częœć ruchu Lotniska im. Lecha Wałęsy. I nie było wówczas ważne, że gdański port nie wykorzystywał w pełni swoich możliwoœci.

Skończyło się, jak się skończyło. Lotnisko wybudowano, ale nie ruszyło. Trzeba było oddać publiczne pienišdze, chociaż gdyńskie władze zapewniały, że to u nich jest lepsza pogoda. Ale linie lotnicze nawet nie myœlały o tym, żeby rezygnować z rejsów do Gdańska.

Wtedy też wyraŸnie zaczšł stygnšć zapał do budowania nowych lotnisk w Polsce, chociaż Olsztyn-Mazury wystartował jak najlepiej. Ze zdroworozsšdkowego trendu wyłamał się tylko Radom, nadal marzšcy o potędze.

Inaczej jest z lotniskiem w Babimoœcie, które ma obsługiwać podróżujšcych województwa lubuskiego. Co prawda 139 km dalej jest lotnisko we Wrocławiu, ale i ono nie oferuje bezpoœrednich rejsów długodystansowych i jeœli mieszkaniec Zielonej Góry chce podróżować na przykład do Nowego Jorku bšdŸ do Pekinu, to i tak musi się przesišœć w jednym z trzech portów niemieckich.

Teraz będzie inaczej. Porozumienie podpisane przez władze województwa i narodowego przewoŸnika znacznie skraca czas podróży mieszkańców województwa lubuskiego. Tak, to prawda, jest to tylko jeden lot dziennie, więc nikt nie mówi tutaj o jakichkolwiek snach o potędze. Dla mieszkańców regionu jest to po prostu jedna opcja więcej. Tak samo kolejnš opcjš ma być inne połšczenie z Babimostu, tym razem międzynarodowe. Zapewne, znajšc władze województwa, że dobrze oglšdajš każdš wydanš złotówkę, zostanie ono tak wybrane, by nie powielać oferty z Wrocławia czy Poznania.

To bardzo cenne wskazówki dla tych wszystkich władz wojewódzkich, które marzš o lotniczej potędze, ba, nawet zachęcajš do budowy u nich Centralnego Portu Lotniczego, chociaż do centrum kraju od nich jest bardzo daleko. Może się jednak okazać, że lubuski przykład zachęci władze ze wschodniej Polski, żeby spróbować skopiować takie rozwišzanie. LOT pokazał, że chce i może latać z regionów. Nawet takich, które nie majš wielkich ambicji, ale pomysł na przyszłoœć jak najbardziej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL