Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œlšsk

W Tychach powstanie grupa wsparcia dla osób, które niespodziewanie straciły bliskich

Rzeczpospolita
Na Œlšsku rusza grupa wsparcia dla osób, które zostały nagle same.

„Żałobę każdy przeżywa inaczej. Większoœć sama sobie poradzi, sš jednak tacy, i ja byłam właœnie takš osobš, którzy wiedzš, że doszli ze swoim cierpieniem do œciany" – mówi Olga Puncewicz, która po stracie męża himalaisty Piotra Morawskiego założyła Fundację Nagle Sami. Nowa grupa wsparcia tej fundacji, oferujšca pomoc ludziom po stracie bliskiej osoby, powstaje właœnie w Tychach. Bezpłatne spotkania odbywajš się cyklicznie przez 14 miesięcy.

Marta Leszko, psycholog, która będzie prowadziła œlšskš grupę wsparcia, tłumaczy, że spotkania nie majš gotowego scenariusza, obowišzujš jednak zasady poufnoœci i ochrony prywatnoœci. „W atmosferze akceptacji spotkania sš szansš na dzielenie się smutkami, frustracjami, obawami, złoœciš, ale też radoœciš i sukcesami".

Jedna z uczestniczek grup tak oceniła spotkania: „Grupa dała mi siłę i nadzieję, że mogę żyć, cieszyć się życiem, mieć swoje pragnienia, marzenia. To nie znaczy, że zapomniałam o swoim mężu, zawsze będę o nim pamiętać. Jednak zaakceptowałam fakt, że jego przy mnie już nie ma".

Jak opowiada Olga Puncewicz, do stworzenia fundacji przyczyniły się m.in. maile i listy, które dostawała po publikacji ksišżki „Od poczštku do końca", w której opowiadała o swoim życiu z mężem. „Pisali do mnie bardzo różni ludzie, dzielili się swoimi historiami, stratami, swoim bólem. Poczštkowo odpisywałam im sama, z czasem zrozumiałam, że nie udŸwignę tego bólu. Wiedziałam też, że nie mogę ich zostawić samych. Postanowiłam zatem założyć organizację, w której profesjonaliœci będš pomagać wszystkim potrzebujšcym" – opowiada.

Fundacja Nagle Sami działa od 2011 r. Jest to pierwsza w Polsce organizacja pozarzšdowa zajmujšca się w sposób kompleksowy pomocš dla osób w żałobie. Fundacja oferuje indywidualne spotkania z psychologiem, grupy wsparcia, telefon wsparcia (800 108 108). Pomaga także dzieciom w żałobie i prowadzi dla nich specjalne warsztaty. Prowadzi stronę www.naglesami.org.pl, na której można znaleŸć potrzebne informacje i wsparcie.

Zgłoszenia do grupy w Tychach na mail: slask@naglesami.org.pl.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL