Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Pomorska biała oszalałość

Michał Stankiewicz
materiały prasowe
Słońce, woda, lato, wakacje, jachty, pływanie, zabawa. To chyba najczęstsze skojarzenia z Sopotem, nie bez powodu nazywanym letniš stolicš Polski.

Zimš honory stolicy przejmuje Zakopane. Zresztš obydwa miasta, położone dokładnie po dwóch stronach Polski, doskonale w tej materii współpracujš. Dwa razy w roku następuje oficjalne rozpoczęcie sezonu – letniego i zimowego – oraz wzajemne „przekazywanie władzy", polegajšce na wymianie dech na najwyższym szczeblu – w maju w Zakopanem, a w grudniu w Sopocie.

Wymieniana jest deska snowboardowa na kitesurfingowš i odwrotnie. Jest jednak w tej wymianie nieznaczna nierównowaga. O ile Zakopane nie ma warunków do żeglowania, o tyle sopocianie zimš mogš poszusować. Łysa Góra mieœci się raptem 20 minut pieszo od Monciaka. Jest wycišg (286 metrów), jest wypożyczalnia sprzętu, jest też karczma i grzaniec. A gdy spadnie œnieg – widok jak w górach, z tš tylko różnicš, że z jej szczytu widać Zatokę Gdańskš.

Bywajš sezony, że sš na niej organizowane zawody. Zresztš Łysa Góra to niejedyne wzniesienie, całe Trójmiasto jest nimi otoczone, o dalszej częœci Kaszub nie wspominajšc. Na południe od Trójmiasta, do godziny jazdy samochodem, z powodzeniem działajš większe oœrodki. Jeden jest w Przywidzu – dwa wycišgi, trasa 800 m, sztucznie doœnieżana i oœwietlona. Drugi to Wieżyca w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Wysokoœć 329 m. Koszałkowo-Wieżyca, bo tak się nazywa oœrodek – to już prawie resort. Dwa stoki, osiem wycišgów i sporo atrakcji.

Zatem – jak mówiš Kaszubi: Rôczimë na biôłš oszalałosc!

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL