Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Sześć lat na zwrot inwestycji

Osiedle Optima w Gdańsku-Jasieniu
materiały prasowe
Roœnie rynek mieszkań wynajmowanych na doby. Pomorze to jedno z najlepszych miejsc na taki biznes.

Turyœci cišgnš nad morze cały rok. – Sieci hotelowe liczš, że trend się utrzyma, dlatego rozbudowujš swoje obiekty – zauważa Paulina Czajkowska, ekspert gdańskiego oddziału Freedom Nieruchomoœci. – Doba w dwuosobowym hotelu w œcisłym centrum Gdańska kosztuje ok. 280 zł. Alternatywš staje się krótkoterminowy najem mieszkań, tym bardziej że panuje moda na samodzielne organizowanie wakacji.

Duża konkurencja

Także Andrzej Rudkowski, dyrektor oddziału Północ Nieruchomoœci Rumia, jest przekonany, że Pomorze to wymarzone miejsce na inwestycje w mieszkania na wynajem. – Klientami sš nie tylko Polacy z całego kraju. Coraz częœciej goœcimy Skandynawów, Brytyjczyków, Rosjan – opowiada. – Baza hotelowa w naszym regionie jest bardzo rozbudowana, ale korzystajš z niej inni, bardziej majętni wczasowicze. Mieszkania wynajmujš zaœ m.in. młodzi, cenišcy sobie swobodę ludzie. Stawki sš niższe niż w hotelach.

– Zagrożenie terrorystyczne, ale też program 500+ sprawiły, że Polacy wolš wypoczywać w kraju – dodaje Adam Œwirgoń, dyrektor oddziału Północ Nieruchomoœci Gdańsk II. – Baza noclegowa musi się więc rozwijać, co jest szansš dla inwestujšcych w „dobówki" – ocenia.

Na dynamiczny rozwój Trójmiasta jako oœrodka turystycznego i biznesowego zwraca uwagę Paweł Grabowski, poœrednik z BIG Nieruchomoœci. – Coraz więcej klientów zamiast hoteli wybiera prywatne apartamenty, które oferujš wysoki standard oraz zbliżony do hoteli zakres usług i inne udogodnienia – podkreœla. – Podaż roœnie, roœnie więc konkurencja. Analiza ofert apartamentów na doby pokazuje, że w cišgu ostatniego roku stawki spadły.

Wcišż jednak można sporo zarobić. Adam Œwirgoń przekonuje, że inwestycja w mieszkanie na wynajem może się zwrócić już po szeœciu latach, pod warunkiem rozsšdnego zarzšdzania lokalem. – Mniej optymistyczne prognozy? Osiem lat, i to przy założeniu, że poza sezonem mieszkanie wynajmujemy długoterminowo – mówi dyrektor z agencji Północ Nieruchomoœci. – Lokal za 400 tys. zł możemy przygotować dla czterech – szeœciu osób. Wynajęty po 500 zł za dobę w trzy miesišce sezonu powinien przynieœć 54 tys. zł. Poza sezonem lokal możemy wynajšć za 2 tys. zł miesięcznie. Po oœmiu latach inwestycja się zwróci. Jeœli będziemy sumiennie œledzić wydarzenia w mieœcie, które przycišgajš turystów, okres może się skrócić.

Dużo ostrożniejsza jest Paulina Czajkowska, która szacuje, że na zwrot inwestycji w mieszkanie na wynajem można czekać niecałe 17 lat. – Œredni czynsz za 50-metrowy, dwupokojowy lokal w Gdańsku to 1,7–2 tys. zł miesięcznie. Zakładajšc, że w takim lokalu mogš przebywać trzy osoby, a konkurencyjna stawka wobec oferty hotelowej to 40 zł od goœcia, za dobę dostaniemy 120 zł – szacuje. – Bardzo udany sezon przyniesie 3,6 tys. zł miesięcznie. To dwa razy tyle, ile da najem długoterminowy – podkreœla.

A Paweł Grabowski komentuje, że o zarobku decyduje umiejętnoœć pozyskania klientów przez zarzšdcę apartamentów. – Liczy się pozycjonowanie oferty, odpowiednia cena, długoterminowa współpraca z klientami instytucjonalnymi oraz opieka nad klientami, których opinie przekładajš się na pozyskanie kolejnych goœci – podkreœla ekspert BIG Nieruchomoœci. – W zależnoœci od lokalu stopy zwrotu mogš wynosić od 5 do nawet 10 proc. rocznie. Tyle można osišgnšć, inwestujšc i w kawalerki, i w większe mieszkania. Decydujšce znaczenie ma efektywne zarzšdzanie lokalem.

Adam Œwirgoń stawia na większe miasta, jak Gdańsk, Gdynia Sopot. Wyjaœnia, że typowe kurorty nadmorskie pustoszejš po 1 wrzeœnia. – Najlepsze sš mieszkania, w których może nocować od dwóch do szeœciu osób – mówi dyrektor z agencji Północ Nieruchomoœci.

Nie tylko dla bogatych

Według Pauliny Czajkowskiej najbardziej opłaca się inwestować w Gdańsku. – Najbezpieczniejszš lokatš sš nieruchomoœci położone blisko Zatoki Gdańskiej, w centrum oraz w dobrze skomunikowanych dzielnicach miasta – mówi przedstawicielka Freedom Nieruchomoœci. – Najbardziej oblegane sš lokale z dobrym adresem, z widokiem na morze, blisko atrakcji turystycznych. Ważny jest także standard i wyposażenie mieszkania. Bogatsi goœcie zapłacš więcej za luksusowy apartament, podczas gdy turyœci z chudszym portfelem wybiorš małe mieszkanie o standardzie hostelu – opowiada. Każdy lokal musi być jednak kompleksowo wyposażony. Trzeba dostarczyć sztućce, naczynia, poœciel, ręczniki, sprzęt RTV i AGD.

Także Paweł Grabowski jest przekonany, że najlepszš lokalizacjš jest Gdańsk. – Ruch turystyczny, biznesowy i studencki kumuluje się w Œródmieœciu i okolicach Starego Miasta – mówi poœrednik BIG Nieruchomoœci. – Zdecydowanie najmniejszš popularnoœciš na rynku wynajmu krótkoterminowego cieszš się lokale położone poza centrum miasta na osiedlach z kiepskš komunikacjš. Andrzej Rudkowski dodaje, że bardzo dobrze, poza Gdańskiem, wynajmujš się mieszkania w centrum Sopotu i Gdyni. Miasta te upodobali sobie goœcie zagraniczni. – Perełkš jest Półwysep Helski, a zwłaszcza Jurata, gdzie wypoczywajš przede wszystkim wczasowicze z Polski – mówi.

– Kupno mieszkania na wynajem w tej lokalizacji to niemal pewny biznes. Lokale w Juracie, mimo że sš drogie, szybko się wynajmujš. Hel, Władysławowo, Chałupy, Puck sš tańsze, ale i stawki najmu sš niższe.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL