W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzy petycję w sprawie zmiany ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne w zakresie dotyczącym możliwości odmowy przez farmaceutę albo technika farmaceutycznego wydania albo zapewnienia nabycia produktu leczniczego.

Do wniesionej przez Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polskich petycji dołączony jest projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który doprecyzowuje sposób korzystania przez farmaceutów, techników farmaceutycznych, kierowników aptek oraz przedsiębiorców prowadzących apteki z ich konstytucyjnego prawa do powoływania się na sprzeciw sumienia.

Dołączony do petycji projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego reguluje sposób korzystania ze sprzeciwu sumienia. Jednoznacznie potwierdza, że zarówno farmaceuta, jak i technik farmaceutyczny ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego, jeśli jest to niezgodne z jego sumieniem lub przedsiębiorcy prowadzącego aptekę. Projekt potwierdza także prawo kierownika apteki oraz przedsiębiorcy prowadzącego aptekę do nieprowadzenia sprzedaży produktów leczniczych, które są niezgodne z jego sumieniem (np. środków antykoncepcyjnych).

Instytut Ordo Iuris, który popiera projekt wskazuje, że wolność sumienia gwarantowana jest przez Konstytucję i liczne umowy międzynarodowe. – Skoro wolność – a zatem i sprzeciw – sumienia są gwarantowane konstytucyjnie, co w odniesieniu do aptekarzy ostatnio przyznał także Minister Zdrowia, a kilka miesięcy wcześniej Generalny Inspektor Farmaceutyczny, to można zastanawiać się, czy konieczne jest potwierdzanie tego prawa w zwykłej ustawie. Niewątpliwie tak – odpowiada dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris. Ustawowa regulacja klauzuli sumienia pełni przede wszystkim funkcję informacyjną (przypomina, że prawo do sprzeciwu sumienia istnieje) oraz proceduralną (wyznacza zasady korzystania ze sprzeciwu sumienia). Oczywiście podstawą prawną klauzuli sumienia zawsze jest art. 53 ust. 1 Konstytucji, co jednoznacznie wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny, i w tym sensie projekt nie zmienia obowiązującego stanu prawnego. Podstawową zaletą projektu jest jednak to, że w sposób czytelny dla każdego formułuje to, co wynika z art. 53 ust. 1 Konstytucji, a wywodzone jest na drodze powszechnie stosowanych wnioskowań prawniczych. – tłumaczy dr Olszówka.

Zdaniem Ordo Iuris, potrzeba zmiany Prawa farmaceutycznego jest uzasadniona, ponieważ niektórzy wciąż kwestionują konstytucyjną wolność sumienia farmaceutów, powołując się przede wszystkim na brak szczegółowej regulacji klauzuli sumienia w prawie farmaceutycznym. Do nich zalicza się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, o czym informował Instytut Ordo Iuris.