77,5 mld zł to środki na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Projekt planu na 2018 r., który sejmowa komisja zaopiniowała wczoraj pozytywnie, przewiduje wzrost nakładów na szpitalnictwo, POZ, rehabilitację, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. Niepokój wywołał brak w planie budżetu finansowania szkolnych gabinetów, których powstanie zapowiedział minister zdrowia. P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna zapewnił, że środki na szkolne gabinety się znajdą, jeśli zapadną decyzje w tej sprawie. Przyznał też, że jest szansa, by do końca roku uruchomić pilotaż tworzenia lokalnych centrów zdrowia psychicznego. Projekt budżetu muszą teraz zatwierdzić ministrowie: zdrowia i finansów.

Część organizacji pacjentów onkologicznych, które przed posiedzeniem komisji zwróciły się o jego odrzucenie, zamierza wystosować apel do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem środki przeznaczone na onkologię są niewystarczające.

Podczas posiedzenia komisji omówiono też zmianę planu na 2017 r. związaną m.in. z wejściem w życie ustawy o sieci szpitali. ©?