RPD pyta o bezpieczeństwo dziecka podczas porodu

aktualizacja: 10.01.2016, 10:30
Foto: 123RF

W ubiegłych latach do Rzecznika Praw Dziecka zgłaszane były sprawy dotyczące niezapewnienia właściwej opieki medycznej, w wyniku czego dochodziło do zgonu dziecka podczas porodu. Resort zdrowia zlecił kontrolę w wybranych placówkach, teraz RPD pyta o jej efekty.

REDAKCJA POLECA

Po zgonie bliźniąt w szpitalu we Włocławku w 2014 r. ówczesny Minister Zdrowia zwrócił się do Wojewodów o przeprowadzenie kontroli przez Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii w oddziałach położniczych i ginekologiczno-położniczych Celem kontroli było dokonanie oceny postępowania przedporodowego oraz w trakcie porodu jeżeli dziecko urodziło się z wynikiem 4 i poniżej w skali Apgar, a także przypadków zgonów śródporodowych.

Minister Zdrowia poinformował również, że powołał Zespół do spraw oceny funkcjonowania opieki zdrowotnej w pionie ginekologiczno—położniczym i neonatologicznym, oraz że projekty wystąpień pokontrolnych zostały już przekazane do podmiotów leczniczych w 10 województwach. Wskazał, że resort na bieżąco analizuje zgłaszane zastrzeżenia do tych projektów. Na tej podstawie miały być przygotowane wystąpienia pokontrolne wraz z wnioskami i zaleceniami, które w następnej kolejności zostaną przekazane do podmiotów leczniczych z zaleceniem przedstawienia informacji o sposobie ich wykonania.

Marek Michalak w wystąpieniu generalnym do Konstantego Radziwiłła zwrócił się z prośbą o informację w sprawie ustaleń powołanego Zespołu oraz podjętych działań.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia

Komentarz dnia
Żródło: Rzecznik Praw Dziecka

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE