Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zamachy w Brukseli

Świadkowie zamachu: Krew, gruzy, to jak wojna

PAP/EPA
Zach Mouzoun, który wylšdował na lotnisku w Zaventem na 10 minut przed pierwszš eksplozjš w rozmowie z Associated Press relacjonował, że po drugim wybuchu zawalił się fragment sufitu, popękały też rury, z których zaczęła wylewać się woda. - Woda mieszała się z krwiš ofiar, to było straszne. Wszędzie była krew, ranni, gruzy. Wyglšdało, jakbyœmy byli na wojnie - mówił.

Z kolei Amerykanin belgijskiego pochodzenia, 63-letni Marc Noel, w momencie eksplozji kupował gazety. - Decyzja o zakupie gazety uratowała mi życie. Gdybym nie poszedł po gazetę, stałbym tam, gdzie doszło do wybuchu - przekonywał. - Ludzie płakali, krzyczeli, wszędzie były dzieci. To było straszne przeżycie - dodał.

Ilaria Ruggiano, która czekała właœnie na odprawę na lotnisku Zaventem, relacjonowała, że w pewnym momencie usłyszała eksplozję i zobaczyła jasny błysk. - Moja mama upadła na podłogę - została ranna. Rzuciłam bagaż i upadłam na podłogę. Zobaczyłam dziecko, krwawiło. Próbowałam otrzeć mu krew chusteczkš, ale to nie pomagało - mówiła.

Jérôme Delanois w momencie wybuchu siedział w kafejce internetowej na lotnisku. - Były dwa wybuchy - jeden duży i jeden mniejszy. Po pierwszym zaczęły walić się œciany. Wybuchł pożar. Z okien wylatywały szyby - mówił.

Belinda How, która przyleciała z Malezji do Brukseli na urlop, czekała na odprawę do samolotu linii Etihad Airways, kiedy usłyszała eksplozję. - Staliœmy blisko miejsca wybuchu. Wszyscy krzyczeli. Powiedziałam do mojego syna - cierpišcego na zespół Downa - "musisz uciekać". "Boli mnie noga" - odpowiedział. Myœlę, że był w szoku. Rzuciłam bagaż, chwyciłam go za rękę i zaczęłam uciekać. Kiedy uciekałam wybuchła druga bomba - relacjonowała.

- Kiedy usłyszałem pierwszš eksplozję ludzie zaczęli krzyczeć i uciekać - mówił telewizji Al Jazeera Tom, pracownik lotniska. - Kiedy usłyszałem drugš eksplozję, która nastšpiła ok. 30 sekund po pierwszej, wokół mnie zapanował chaos. Wszystkich ogarnęła panika, ludzie byli cali we krwi - dodał.

Z kolei 20-letni Cedric Vaderswalm opowiadał jak spóŸniony pocišg i pełna winda uchroniły go przed zostaniem ofiarš zamachu. - Zmierzałem do hali odpraw, ale winda, która jechała na ten poziom była pełna. Gdyby było inaczej chwilę póŸniej znalazłbym się w miejscu eksplozji. Poza tym mój pocišg, którym przyjechałem na lotnisko spóŸnił się o 5 minut. Miałem szczęœcie - podkreœlił.

O tym co aktualnie dzieje się w Brukseli można przeczytać w naszej relacji na żywo.

ródło: Associated Press,

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL