Wycinka drzew łatwiejsza

Samosiejki można usunąć bez zezwolenia. Spółdzielnia musi poinformować mieszkańców, że chce usunąć drzewa.

Publikacja: 28.08.2015 09:07

Wycinka drzew łatwiejsza

Foto: 123RF

Idąc do urzędu w sprawie wycinki drzew, spodziewajmy się dużych zmian. Od 28 sierpnia obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie przyrody.

Proste zasady

Ten, kto zechce wyciąć drzewo lub krzew, tak jak do tej pory będzie zdobywał zezwolenie wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Nie musi jednak dołączać do wniosku dokumentów potwierdzających tytuł prawny do nieruchomości. Wystarczy oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Nowela znosi też obowiązek uzyskania zgody wszystkich właścicieli mieszkań na usunięcie drzew rosnących na terenie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej mającej zarząd powołany do życia na podstawie ustawy o własności lokali. W dużych spółdzielniach spełnienie tego obowiązku było czasochłonne i praktycznie niemożliwe. Zdarzało się, że o wycince mieszkańcy dowiadywali się po fakcie. Dlatego spółdzielnie i wspólnoty zostały zobowiązane do informowania mieszkańców o zamiarze złożenia wniosku o wycięcie drzew. Ci zaś dostali 30 dni na zgłaszanie uwag. Oświadczenie o przeprowadzonych konsultacjach społecznych to wymóg formalny wniosku o wydanie zezwolenia.

Są zwolnienia

Nowe przepisy wprowadzają wiele zwolnień od obowiązku uzyskania zezwolenia. Nie musi go posiadać straż pożarna wycinająca drzewo podczas akcji ratowniczej ani służby porządkowe usuwające te złamane przez burzę czy powódź. Także osoba prywatna może się pozbyć łomu bez zgody urzędu, pod warunkiem że wcześniej oględziny przeprowadzi pracownik gminy. Do tej pory tego typu przepisów nie było.

Ponadto nowelizacja przewiduje, że drzewo zostanie uznane za zniszczone, jeżeli usunie się 50 proc. jego gałęzi. Dotychczas przepisy nie określały, co oznacza zniszczenie korony. Wprowadzono też karę za jej uszkodzenie. Wyniesie ona 0,6 opłaty za usunięcie drzewa.

Bez zgody można wyciąć gatunek drzewa uznany przez ministra środowiska za inwazyjny. Chodzi o bożodrzew gruczołkowaty. To drzewo pochodzące z Chin i Tajwanu, bardzo rozpowszechnione na południowym zachodzie Polski.

Zróżnicowanie opłat

Nowela wprowadza współczynnik lokalizacji, który umożliwi obniżenie opłaty za legalną wycinkę na terenach niezurbanizowanych i podwyższenie jej na terenach zabytkowych czy w parkach.

Zwalnia też z opłat za wydanie zezwolenia na wycinkę tzw. samosiejek na nieużytkowanej działce, których wiek nie przekracza 25 lat.

Nowe przepisy przewidują odstąpienie od wymierzania kary za nielegalną wycinkę osobom, które wycięły drzewo, będąc w stanie wyższej konieczności, np. gdy zagrażało ono życiu.

podstawa prawna: niektóre przepisy noweli ustawy o samorządzie gminnym DzU z 28 lipca 2015 r., poz. 1045

Idąc do urzędu w sprawie wycinki drzew, spodziewajmy się dużych zmian. Od 28 sierpnia obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie przyrody.

Proste zasady

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona