Zadania

Samorządy tworzą programy polityki zdrowotnej

123RF
Dzięki dofinansowaniu NFZ rośnie liczba programów polityki zdrowotnej, także w małych samorządach. Najczęściej dotyczą szczepień.

W tym roku Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT) zaopiniowała już 140 programów polityki zdrowotnej, podczas gdy w całym 2016 r. było ich 240.

Coraz częściej projekty wysyłają małe gminy poniżej 5 tys. mieszkańców, które mogą liczyć nawet na 80-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałe mogą liczyć na 40 proc.

Wsparcie samorządów w realizacji programów zdrowotnych przez NFZ reguluje art. 48d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, a szczegóły na ten rok określa rozporządzenie ministra zdrowia z 28 grudnia 2016 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie.

Dobra zachęta

Zdaniem dr. Jerzego Gryglewicza z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego możliwość dofinansowania z NFZ jest dla programów polityki zdrowotnej kluczowa.

– Przede wszystkim zachęca samorządy do ich przygotowywania. A fakt, że programy są opiniowane przez AOTMiT, przede wszystkim pod względem skuteczności i oceny zawartych w nich interwencji medycznych, pozwala racjonalnie wydawać środki publiczne – uważa dr Gryglewicz.

Górą szczepienia

Większość programów dotyczy finansowania szczepień, które nie znalazły się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, a więc nie są refundowane przez państwo. Najczęściej gminy finansują swoim mieszkańcom szczepienia przeciwko grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) i pneumokokom. W Lubuskiem szczepień dotyczy dziewięć na dziesięć dofinansowanych w tym roku programów, a w Mazowieckiem wszystkich 14.

Coraz więcej samorządów proponuje też programy promujące zdrowy tryb życia. Wśród 15 wniosków o dofinansowanie w 2017 r. zaakceptowanych przez dolnośląski oddział NFZ aż sześć dotyczy zapobiegania chorobom przez zdrowy tryb życia. Urząd Gminy Polkowice dostanie od Funduszu po 6,6 tys. zł na programy „Zdrowy ruch – zdrowe życie", „Zdrowi i aktywni po 50-ce" i „Mocny kręgosłup – profilaktyka wad postawy dla dzieci i młodzieży".

Z kolei w woj. lubelskim na cztery programy dofinansowane w 2017 r. jeden dotyczy profilaktyki wad wzroku. Lublin zgłosił program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych, który NFZ wesprze kwotą 19,8 tys zł.

Poszerzają krąg

Dr Jerzy Gryglewicz zauważa, że rośnie liczba programów poświęconych największym problemom zdrowotnym Polaków, np. cukrzycy – dotyczy aż 8 proc. populacji, czy osteoporozy – w ocenie Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji pozostaje nieleczona nawet u 90 proc. chorych.

Takie programy – które wesprze w tym roku opolski oddział NFZ – zgłosił Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle. Wśród nich znalazły się programy profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy (19,9 tys. zł dofinansowania), profilaktyki i wczesnego wykrywania cukrzycy typu II (21,9 tys. zł) czy profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób naczyniowych (24 tys. zł).

Samorządy chcą też szkolić mieszkańców z komponowania posiłków, bezpiecznych ćwiczeń czy zapobiegania złamaniom.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Wzrost liczby pozytywnych opinii projektów programów polityki zdrowotnej wiąże się między innymi z poprawą ich jakości. Samorządowcy coraz lepiej konstruują je pod względem skuteczności i zgodności z potrzebami zdrowotnymi mieszkańców. Zaczynają się też pojawiać programy multikomponentowe, które skupiają się na kompleksowych działaniach skierowanych do dużych populacji, co może się przełożyć na poprawę zdrowia lokalnych społeczności. Ułatwieniem dla samorządowców będą rekomendacje Agencji dla programów polityki zdrowotnej, które po wejściu w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tzw. ustawy pilotażowej, publikowane będą w Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL