Dzieci przebywając za granicą i realizując tam obowiązek szkolny i obowiązek nauki korzystają na obczyźnie z ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego jedynie na podstawie dokumentów poświadczających ich wiek. Nie posiadając legitymacji szkolnych nie mogą jednak z ulg takich korzystać na terenie Polski. Tożsamy argument zgłaszają rodzice dzieci ukaranych za przejazd realizowany na podstawie biletu ulgowego, które w czasie kontroli nie posiadały przy sobie ważnych legitymacji szkolnych.

Problem nie jest nowy - Rzecznik Praw Dziecka od 2013 r. zabiega o zmiany w przepisach, które – w jego opinii –dyskryminują tę grupę uczniów. Z prośbą o interwencję do Rzecznika zgłaszają się rodzice i opiekunowie, a liczba telefonów i listów rośnie podczas wakacji i ferii zimowych.

W poprzednich latach Rzecznik interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. MEN nawet powołało międzyresortowy zespół do spraw analizy usprawnień w zakresie ulg w przejazdach dla dzieci i młodzieży, w którego pracach uczestniczyli przedstawiciele Ministra Infrastruktury, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rządowego Centrum Legislacji, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Finansów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Spraw Zagranicznych. Ostatecznie zespół wypracował jednego, akceptowalnego przez wszystkie strony stanowiska, a jego prace nie zostały na nowo podjęte.

Rzecznik wnosi o dokonanie analizy zmierzającej do zmiany zasad dokumentowania i poświadczania uprawnień do przejazdów ulgowych przez dzieci realizujące obowiązek przedszkolny, szkolny i obowiązek nauki.