Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Watykan maluje domy mlekiem

Bloomberg
Trwa remont watykańskiego pałacu Belvedere (Cortile del Belvedere). Elewacja XV-wiecznego budynku jest malowana na nowo - tym razem naturalnym mlekiem.

Farba, którš wykorzystujš architekci nadzorujšcy remonty budynków Watykanu to stary i sprawdzony przepis, który znacznie lepiej zdaje egzamin niż współczesne, syntetyczne farby. - Tu nie chodzi o nostalgię - podkreœla Vitale Zanchettin, naczelny architekt Watykanu. Jego zdaniem naturalna farba na bazie mleka znacznie lepiej się "starzeje". Poza tym według Zanchettiniego naturalna farba idealnie współgra z papieskš encyklikš na temat ekologii.

Farba powstaje z mleka krów hodowanych w papieskim gospodarstwie w Castel Gandolfo - letniej rezydencji papieży - informuje telewizja CNN. W skład farby poza mlekiem wchodzi także wodorotlenek wapnia oraz naturalne pigmenty. Farba, którš malowany jest pałac Belvedere ma kolor kremowy i jest nanoszona ręcznie, starš technikš malarskš.

Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich podkreœla, że encyklika papieża Franciszka nt. ekologii jest podstawš wszystkich prac renowacyjnych. - Staramy się stosować nieinwazyjne metody - mówi Barbara Jatta i przypomina, że Watykan od lat pracuje nad metodami naturalnego czyszczenia i renowacji zabytkowych budynków i rzeŸb, zwłaszcza tych znajdujšcych się w ogrodach Watykanu. Woda, wiatr, czasem także mróz oraz grzyby niszczš zabytkowe i bezcenne posšgi z marmuru.

Stosowanie naturalnych œrodków czyszczšcych i konserwujšcych jest też korzystniejsze dla pracowników podległych konserwatorowi. Ponad 100 osób cały czas pracuje czyszczšc i naprawiajšc bezcenne dzieła sztuki. Mimo, iż można byłoby częœć z nich zastšpić maszynami, to Watykan też w tym punkcie kieruje się naukami papieskimi i wychodzi z założenia, że lepiej płacić ludziom i tworzyć miejsca pracy niż kupować maszyny, które mogš ich zastšpić.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL