Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

SPA w dawnym klasztorze

rp.pl
Zadbany klasztor z własnym ogrodem i szkoła na sprzedaż. Irlandzki Koœciół Katolicki sprzedaje posiadłoœć w miejscowoœci Kilcoole w hrabstwie Wicklow na wschodzie kraju.

W klasztorze mieszkały dotychczas siostry ze zgromadzenia Œwiętej Wiary, które zajmowały się opieka nad sierotami i edukacjš. Zgromadzenie powstało w 1857 roku w Dublinie i poza klasztorem i szkoła w Kilcoole prowadziło także szkolę z internatem dla młodych panien w Glasnevin oraz sierociniec w Dublinie.

Teraz klasztor jest opuszczony, ale wcišż w idealnym stanie. Agencja nieruchomoœci zajmujšca się transakcja informuje, że to idealne miejsce na SPA. Posiadłoœć została wyceniona na 775 tys. euro (około 3,2 mln złotych).

Cała posiadłoœć ma powierzchnie ponad 200 tys. metrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się główny budynek klasztorny o powierzchni 345 metrów kwadratowych. Budynek ma trzy kondygnacje i zachował wiele pierwotnych elementów dekoracyjnych, m.in. weneckie okno nad głównym wejœciem, stiuki, dekoracyjne plafony i kamienne podłogi oraz kilka oryginalnych kominków.

Główna częœć budynku powstała w latach 1781 - 1782, częœć została dobudowana już w XIX wieku.

Na pierwszym poziomie dominuje kaplica ze zdobnymi witrażami oraz dwa obszerne salony.

W piwnicy jest kuchnia i jadalnia a na pietrze jest siedem sypialni z widokiem na pięknie utrzymany ogród, w którym hodowano także owoce i warzywa. Nie zachowała się niestety stara szklarnia oraz kort tenisowy. Przez rzekę płynšca przez posiadłoœć można przedostać się po kamiennym moœcie. W odosobnieniu stoi też "domek herbaciany"

Pierwszym właœcicielem posiadłoœci był John Darragh, lord burmistrz Dublina. Siostry zakonne wprowadziły się do posiadłoœci w 1897 roku i zleciły wybudowanie szkoły dla lokalnych dzieci, która działała do czasu powstania w okolicy szkoły gminnej.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL