Za granicą

SPA w dawnym klasztorze

rp.pl
Zadbany klasztor z własnym ogrodem i szkoła na sprzedaż. Irlandzki Kościół Katolicki sprzedaje posiadłość w miejscowości Kilcoole w hrabstwie Wicklow na wschodzie kraju.

W klasztorze mieszkały dotychczas siostry ze zgromadzenia Świętej Wiary, które zajmowały się opieka nad sierotami i edukacją. Zgromadzenie powstało w 1857 roku w Dublinie i poza klasztorem i szkoła w Kilcoole prowadziło także szkolę z internatem dla młodych panien w Glasnevin oraz sierociniec w Dublinie.

Teraz klasztor jest opuszczony, ale wciąż w idealnym stanie. Agencja nieruchomości zajmująca się transakcja informuje, że to idealne miejsce na SPA. Posiadłość została wyceniona na 775 tys. euro (około 3,2 mln złotych).

Cała posiadłość ma powierzchnie ponad 200 tys. metrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się główny budynek klasztorny o powierzchni 345 metrów kwadratowych. Budynek ma trzy kondygnacje i zachował wiele pierwotnych elementów dekoracyjnych, m.in. weneckie okno nad głównym wejściem, stiuki, dekoracyjne plafony i kamienne podłogi oraz kilka oryginalnych kominków.

Główna część budynku powstała w latach 1781 - 1782, część została dobudowana już w XIX wieku.

Na pierwszym poziomie dominuje kaplica ze zdobnymi witrażami oraz dwa obszerne salony.

W piwnicy jest kuchnia i jadalnia a na pietrze jest siedem sypialni z widokiem na pięknie utrzymany ogród, w którym hodowano także owoce i warzywa. Nie zachowała się niestety stara szklarnia oraz kort tenisowy. Przez rzekę płynąca przez posiadłość można przedostać się po kamiennym moście. W odosobnieniu stoi też "domek herbaciany"

Pierwszym właścicielem posiadłości był John Darragh, lord burmistrz Dublina. Siostry zakonne wprowadziły się do posiadłości w 1897 roku i zleciły wybudowanie szkoły dla lokalnych dzieci, która działała do czasu powstania w okolicy szkoły gminnej.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL