Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc: Polska i korytarz Via Carpatia

Violeta Bulc
materiały prasowe
Niezależnie o czym mówiliœmy w Warszawie z przedstawicielami polskich władz, korytarz Via Carpatia zawsze był na stole – mówi komisarz ds. transportu Violeta Bulc .

Jak ocenia pani realizację instrumentu „Łšczšc Europę" w sektorze transportu. Wydaje się, że ten nowy mechanizm, który przyniósł krajom członkowskim Unii Europejskiej 24,1 mld euro, w tym Polsce 4,2 mld euro, na inwestycje transportowe się sprawdził?

„Łšczšc Europę" (ang. Connecting Europe Facility – CEF) okazał się bardzo dobrze zaprojektowany mechanizmem. Jest kilka ważnych elementów, który CEF posiada, a które złożyły się na jego sukces. Pierwszy to ramy prawne. Wszystkie zasady sš jasne i przewidywalne. Wiemy kiedy, jak i pod jakim warunkami pienišdze będš przyznane na inwestycje transportowe. Po drugie, bardzo ważnym elementem jest reguła „use it or lose it" (użyj lub strać), która bardzo zmotywowała kraje do przygotowania projektów. Swš rolę odegrała również presja czasu, bo kraje wiedziały, że muszš dokonać selekcji naprawdę dobrych projektów. Każde państwo chciało wykorzystać przyznanš mu kopertę narodowš. Trzecim czynnikiem o wartoœci nie do przecenienia okaza...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL