Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek: Kluczowy będzie efekt skali

Jeśli nie będziemy włączeni w prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych, możemy zaoferować produkty dla nich konkurencyjne – mówi prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek.

Aktualizacja: 12.03.2018 07:11 Publikacja: 11.03.2018 20:00

Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek: Kluczowy będzie efekt skali

Foto: materiały prasowe

Rz: Powszechne towarzystwa emerytalne są niezadowolone z powodu wyłączenia ich z prowadzenia powszechnych planów kapitałowych (PPK). Czemu państwu tak zależy na tworzeniu PPK?

Grzegorz Chłopek: Zależy nam na tym, by być częścią tego projektu i do tego będziemy przekonywać ustawodawcę. Mamy wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu aktywami emerytalnymi. Rozumiemy, dlaczego jako PTE w projekcie się nie znaleźliśmy. Pierwotnie praca nad dwoma projektami, czyli utworzeniem PPK oraz ustawa o likwidacji OFE i przeniesieniu 75 proc. aktywów OFE na prywatne konta IKZE, miała być prowadzona razem. Po przekształceniu PTE w TFI zaangażowanie w PPK nastąpiłoby automatycznie i nie trzeba byłoby zmieniać zapisów. I to jest też uzasadnienie, dla którego PTE powinny być włączone w ten program. Teraz nie wiemy, kiedy PTE mają zostać przekształcone w TFI. Warto, by to się stało jak najszybciej, ale może być to opóźnione w stosunku do utworzenia PPK, dlatego będziemy dążyli do zmian w projekcie obecnej ustawy. Jeśli nie zostaniemy włączeni, to okaże się, że oferujemy produkty konkurencyjne dla planów kapitałowych. Z punktu widzenia powszechności tego programu byłoby lepiej, aby wszystkie podmioty były włączone i wspólnym głosem namawiały do udziału w nim oraz budowy oszczędności emerytalnych.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację