Użytek z przyjazdu Amerykanów

aktualizacja: 11.01.2017, 20:44
Foto: ROL

Korzyści dla gospodarki i biznesu wynikające z pojawienia się w Polsce paru tysięcy amerykańskich żołnierzy nie są wyłącznie oczywiste.

REDAKCJA POLECA
11.01.2017
Korzyści z US Army
11.01.2017
USA może zainwestować u nas kilkaset milionów dolarów
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

To świetnie, że Amerykanie zainwestują z własnego budżetu w rozbudowę chociażby polskich lotnisk wojskowych. Znakomicie, że nieduże z reguły miasta zyskają tysiące świetnie – jak na nasze warunki – opłacanych konsumentów. Handel i usługi mogą zacierać ręce, a na amerykańską obecność liczą najróżniejsze branże, łącznie z deweloperami, którzy zakładają, że gościom z USA będą potrzebne również mieszkania. Być może słusznie.

Jednak na przyjazd amerykańskich sił trzeba spojrzeć szerzej. Przede wszystkim dlatego, że ożywi to kontakty polsko-amerykańskie. Do naszego kraju ściągać będą nie tylko wojskowi. Przyjedzie też całe grono ludzi biznesu w mniejszym lub większym stopniu współpracujących z armią, być może zastanawiających się, czy nie warto zainwestować w Polsce.

Jestem jak najdalszy od tego, żeby dla Amerykanów malować trawę na zielono i nosić ich na rękach za ewentualne inwestycje. Należy ich traktować jak wszystkich innych. Tyle że – i piszę to najzupełniej poważnie – pierwszą rzeczą, którą by w tych dniach zobaczyli i poczuli, byłby smog nad Polską. To naprawdę nie jest bez znaczenia, jeżeli mamy się liczyć w poważnej światowej gospodarce.

Kolejna sprawa jest równie istotna. W ostatnich miesiącach wśród Amerykanów zainteresowanych polską rzeczywistością szerokim – i nieprzychylnym – echem odbiła się kwestia podważania ich inwestycji wyrażana przez niektórych przedstawicieli rządu na fali zapału związanego z repolonizacją. I to inwestycji, których zgodność z prawem została potwierdzona przez wszelkie instytucje, łącznie z prokuraturą.

Jakoś liczę na to, że jeszcze mocniejsze zacieśnienie sojuszu polsko-amerykańskiego, wyrażane obecnością tych tysięcy żołnierzy, powstrzyma ewentualnych harcowników. A to będzie miało znaczenie nie tylko dla biznesu amerykańskiego, lecz też dla każdego innego, z polskim włącznie.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE