Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wynagrodzenia

W końcu solidny wzrost płac

www.sxc.hu
W maju przeciętne wynagrodzenie w firmach wzrosło o 5,4 proc. – podał GUS.

W maju 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. w porównaniu z majem 2016 r. i wyniosło 5990,4 tys. osób – podał GUS. To ciut mniej niż oczekiwania rynkowe, bo analitycy prognozowali wzrost œrednio o 4,6 proc., czyli tak jak w kwietniu.

Za to wzrost przeciętnego wynagrodzenia okazał się lepszy od oczekiwań. GUS podał, że w maju tego roku było ono wyższe o 5,4 proc. niż rok wczeœniej wobec 4,1 proc. w kwietniu; ekonomiœci szacowali 4,9 proc. wzrostu.

Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu inflacji) wzrósł w maju o 8,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 6,7 proc. w kwietniu.

- W kolejnych miesišcach dynamika wynagrodzeń może nadal podlegać wahaniom, utrzymujšc się jednak blisko 5 proc., co uwarunkowane będzie rosnšcym zapotrzebowaniem na pracowników przy jednoczesnych trudnoœciach w ich pozyskaniu (zwłaszcza do prac sezonowych), a także chęciš zatrzymania przez pracodawców obecnie zatrudnionych – komentuje Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. - Bioršc pod uwagę możliwe dalsze wyhamowanie inflacji oznaczać to będzie stabilny wzrost siły nabywczej płac, co z kolei wspierać będzie konsumpcję. Jednoczeœnie dynamika zatrudnienia prawdopodobnie nie będzie się istotnie różnić od notowanej od poczštku br. – dodaje.

Kurtek przypomina, że rynek pracy jest wskazywany w ostatnich miesišcach przez RPP jako ten, który może zadecydować o zmianach w polityce pieniężnej. - Na razie jednak mało prawdopodobne wydajš się takie zmiany. Podwyżki stóp procentowych nastšpić mogš – w mojej opinii – najwczeœniej w listopadzie 2018 r. – zaznacza.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL