Wybory prezydenckie w USA: Donald Trump wygrał

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał Donald Trump, zdobywając 289 głosów elektorskich. Hillary Clinton zdobyła ich 218.

Aktualizacja: 09.11.2016 20:00 Publikacja: 09.11.2016 04:17

Foto: AFP

(Kliknij tutaj, aby odświeżyć stronę)

Specjalny raport, w którym zamieszczamy wszystkie informacje dotyczące wyborów w USA

Jak wybiera się prezydenta w USA? Czytaj więcej

 

- Amerykanie wybrali 45. prezydenta USA;

- Donald Trump zdobył 289 głosów elektorskich;

- Hillary Clinton - 218 głosów;

- Aby wygrać, jeden z kandydatów musiał zdobyć co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich;

- Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie zaprzysiężony 20 stycznia 2017 roku;

- Poprzedzająca głosowanie kampania wyborcza była uznana za jedną z najbrutalniejszych w historii;

- Komentarze ekspertów, reakcje rynków, prognozy dotyczące przyszłej polityki nowego prezydenta USA - wszystko w naszej relacji.

21:00

To wszystko w naszej dzisiejszej relacji. Dziękujemy, że byliście z nami w tym historycznym dniu. Zachęcamy Was do śledzenia naszej strony rp.pl/prezydentUSA, na której będziemy zamieszczać wszystkie aktualne informacje dotyczące prezydenta elekta.

20:50

A tak "Rzeczpospolita" przywita Was jutro w kioskach

 

20:45

Europejskie giełdy zakończyły dzień wyraźnymi zwyżkami. Analitycy podkreślają, że obawy o poważne spadki na światowych rynkach po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych nie stały się faktem.

20:32

Cher w zeszłym roku zapowiedziała na Twitterze, że jeśli Trump wygra, przeniesie się na Jowisza.

Aktor Bryan Cranston („Breaking Bad”)
mówił, że w razie zwycięstwa Trumpa przenosi się do Vancouver, “definitywnie”.

Gwiazda stand-upu Amy Schumer
jako cel emigracji w razie sukcesu wyborczego Trumpa wybrała sobie Hiszpanię.

Były moderator „Daily Show” Jon Stewart
zapowiadał, że jeśli Trump wygra, on „wsiądzie do rakiety i uda się na inną planetę, ponieważ ta planeta (Ziemia) najwyraźniej zwariowała”.

Modelka Amber Rose
wybrała Kanadę, Whoopi Goldberg nie wykluczała, że pożegna się ze Stanami Zjednoczonymi, mówiąc, że stać ją na to. Kanadę wybrał sobie także pisarz Stephen King, przyznając, że prezydentura Trumpa napawa go „śmiertelnym strachem”. Barbra Streisand zapowiadała w programie australijskiej telewizji, że przeniesie się do Australii, „jeśli ją wpuszczą”, albo do Kanady.

20:24

20:18

Trump reprezentował ruch społecznego sprzeciwu. Jedynym sposobem na waszyngtońskie bagno było wzniecenie takiej fali, aby nie dało się oszukiwać - mówił Wojciech Cejrowski w TVP Info. - Trump chce zostawić swoim wnukom inną Amerykę - dodał.

20:11

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem, który zaprosił szefa izraelskiego rządu na spotkanie "przy pierwszej nadarzającej się sposobności" - poinformowała kancelaria Netanjahu.

W jej komunikacie zaznaczono, że rozmowa była "serdeczna i ciepła" oraz że omawiano kwestie regionu bliskowschodniego.

20:04

Prezydent Meksyku Enrique Pena Neto przesłał gratulacje zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA Donaldowi Trumpowi i wyraził "gotowość współpracy".

19:58

19:51

 

19:46

19:39

Przedstawiciele establishmentu Republikanów, krytyczni wobec Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej, składają mu gratulacje. Byli prezydenci George H.W. Bush i George W. Bush pogratulowali prezydentowi-elektowi i oznajmili, że "modlą się o jego sukces".

19:36

Prezydenturę dali Trumpowi wyborcy zawiedzeni polityką Baracka Obamy. Dokonali w ten sposób rozliczenia i swoistej vendetty na rządzącym dotąd establishmencie - tak wyniki wyborów komentuje były dziennikarz "Rzeczpospolitej" Andrzej Gajcy.

19:32

19:28

O zwycięstwie Trumpa zadecydowały sukcesy w kilku kluczowych stanach wahadłowych, w tym w Ohio, Karolinie Północnej, Pensylwanii i na Florydzie.

19:23

Rosyjscy eksperci w pierwszych reakcjach po zwycięstwie Donalda Trumpa ostrożnie oceniają możliwość ocieplenia relacji z USA; ich zdaniem nie należy oczekiwać zniesienia sankcji wobec Moskwy, a złagodzenie retoryki jest prawdopodobne.

19:19

Meksykański MSZ po wyborze Trumpa: nie ma mowy o "płaceniu za mur".

"Meksykański rząd jasno i wymownie wyraził swe stanowisko, że płacenie za mur nie wchodzi w zakres naszych przewidywań i naszego poglądu na to, w jaki sposób Stany Zjednoczone i Meksyk mogą wspólnie być bardziej konkurencyjne i mieć większą zdolność do tworzenia możliwości dla naszych społeczeństw" - oświadczyła szefowa meksykańskiej dyplomacji.

19:13

Jutro o godzinie 11.00 program #RZECZoBIZNESIE poprowadzi Paweł Rożyński. Jego pierwszym gościem będzie Andrzej Mikosz, partner w warszawskim biurze K&L Gates, minister skarbu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.  Porozmawia z nim o konsekwencjach wyborów w USA dla polskiej i światowej gospodarki oraz polityce rządu PiS wobec spółek skarbu państwa,

Drugi gość, Jarosław Mulewicz, ekspert BCC i negocjator umowy stowarzyszeniowej Polska-UE opowie o światowej fali populizmu gospodarczego, przyszłości światowego handlu i rosnących barierach protekcjonistycznych. Takie bariery wobec Chin i krajów NAFTA zapowiadał Donald Trump.

Trzeci gość, Tony Haush, przewodniczący rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce odpowie na pytanie jak wyglądają polsko-amerykańskie relacje gospodarczy i jak się mogą zmienić? Czy Trump to już ostateczny koniec negocjacji TTiP?

19:06

19:01

Jutro o godzinie 9.00 w programie #RZECZoPOLITYCE gościem Tomasza Krzyżaka będzie Anna Maria Anders, senator PiS, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Rozmowa będzie dotyczyć wyborów prezydenckich w USA.

18:58

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, znany z niewyparzonego języka, pogratulował zwycięstwa Donaldowi Trumpowi, podkreślając, że i amerykański prezydent elekt nie stroni od przekleństw.

"Niech żyje pan Trump! Obaj przeklinamy z najbardziej błahych powodów. Jesteśmy podobni" -
powiedział Duterte podczas wizyty w Malezji.

fot. AFP

18:54

Menedżer kampanii wyborczej prezydenta-elekta Donalda Trumpa nie wykluczyła powołania prokuratora dla prowadzenia śledztwa w sprawie domniemanego łamania prawa przez Hillary Clinton, gdy była sekretarzem stanu w administracji prezydenta Baracka Obamy. 

18:50

Co zwycięstwo Trumpa oznacza dla światowej gospodarki? - Pierwsza wypowiedź nowego prezydenta nie wnosi jeszcze nic. Naprawdę coś więcej będzie można powiedzieć dopiero przy wyborze „ekipy” współpracowników - komentuje Łukasz Rozbicki z MM Prime TFI. - Nie ma tąpnięcia jak przy Brexicie - dodał.

18:43

Obama polecił swej ekipie dołożenia wszelkich starań, by zapewnić pomyślne przekazanie władzy Donaldowi Trumpowi.

Obama podkreślił, że pomyślne przekazywanie władzy to jedna z cech charakterystycznych amerykańskiej demokracji. Powiedział, że rozmawiał z Trumpem o 3.30 (czasu miejscowego) i że zaprosił go do Białego Domu na czwartek.

Zwrócił uwagę, że "nie jest tajemnicą", iż dzielą go z Trumpem znaczące różnice, ale też podkreślił: "Jesteśmy przede wszystkim Amerykanami, patriotami, chcemy tego, co najlepsze dla naszego kraju".

fot. AFP

18:37

Kilka miesięcy temu Barack Obama wystąpił w programie Jimmiego Fallona, w którym zaśpiewał m.in.: "Orange is not the new black".

18:30

18:27

- Wielu Amerykanów jest wyczerpanych po tej kampanii. To ciężki kawałek chleba - mówił Barack Obama. - Musicie być nadal zaangażowani i pełni nadziei - zwrócił się do młodych ludzi. Należy zawsze walczyć o to, co uważa się za słuszne. Czasem przegramy jakąś kłótnię, a czasem jakieś wybory - dodał.

Nawiązując do przegranej Demokratów Obama powiedział: "Liżemy rany i wracamy na arenę. A następnym razem spróbujemy spisać się lepiej".

- Zostawiamy po sobie silniejszy, lepszy kraj - podkreślił Obama.

18:20

Ustępujący prezydent Barack Obama podczas przemówienia:

18:17

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa będzie oceniać nową administrację w Białym Domu po czynach i zauważył, że nie wszyscy poprzedni przywódcy Stanów Zjednoczonych okazywali się przewidywalni."Jesteśmy gotowi współpracować z każdym prezydentem" - powiedział Ławrow, przypominając, że w podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezydent Władimir Putin.

18:14

Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone pod przywództwem Donalda Trumpa, będą dalej dobrym partnerem dla Polski - powiedziała posłanka PSL Andżelika Możdżanowska. Celem Polski powinno być utrzymanie dobrych relacji z USA - zaznaczyła.

18:09

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził nadzieję, że nowa amerykańska administracja "zacieśni więzy współpracy międzynarodowej".

Szef ONZ nazwał Hillary Clinton "potężnym symbolem umacniania pozycji kobiet".

18:05

Najciekawsze cytaty z wystąpienia Hillary Clinton:

- Jesteśmy winni Donaldowi Trumpowi szansę, by był dobrym prezydentem USA

- To nie jest koniec, przed nami jest jeszcze dużo pracy

- Wierzę, że jeżeli będziemy razem, to nasze najlepsze dni są dopiero przed nam

-  Wiem, że nie przebiliśmy szklanego sufitu, ale mam nadzieję, że ktoś niedługo to zrobi

- Porażki bolą, ale nigdy nie przestawajcie wierzyć, że warto

- Musimy budować lepszą, sprawiedliwszą Amerykę

- Okazało się, że nasz kraj jest bardzo podzielony, bardziej niż myśleliśmy

- Pogratulowałam Donaldowi Trumpowi i zaproponowałam mu pracę na rzecz naszego kraju

17:52

- Prawo w Stanach Zjednoczonych musi być równe dla wszystkich: dla kobiet, mężczyzna, imigrantów, dla każdego obywatela - kontynuowała Clinton.

17:48

Wystąpienie Hillary Clinton poprzedził długie brawa. Clinton podziękowała wszystkim zgromadzonym. - Bycie waszym kandydatem to największy zaszczyt - powiedziała.

17:40

Hillary Clinton wydała pierwszy komentarz po porażce w wyborach. Kandydatka Demokratów powiedziała, że nie takiego wyniku się spodziewała. "Ta porażka bardzo boli"

17:39

Już kilka godzin po zakończeniu wyborów prezydenckich w USA figurka ich zwycięzcy, Donalda Trumpa została ustawiona w neapolitańskiej szopce. Statuetkę można oglądać w jednej z pracowni na ulicy szopkarzy, których kunszt znany jest na całym świecie.

17:31

W przeciwieństwie do niemieckich polityków, którzy po ogłoszeniu wyników wyborów w USA starali się zachować wstrzemięźliwość, komentatorzy największych niemieckich gazet ostro krytykują Donalda Trumpa, zarzucając mu agresywny populizm i nieobliczalność.

"Zwycięstwo niszczyciela" - zatytułował swój komentarz wiodący niemiecki tygodnik "Der Spiegel". "To polityczna katastrofa dla Ameryki, ale i dla świata" - pisze autor Roland Nelles.

17:24

Polska gospodarka nie straci na zwycięstwie Donalda Trumpa - mówią jedni ekonomiści, ale inni dodają, że nasz kraj może być ofiarą zamieszania na rynkach finansowych związanych z wyborem 45. prezydenta USA.

B. wiceminister finansów Cezary Mech powiedział, że ofiarą zamieszania na rynkach może być też Polska, gdyż mimo że - w przeciwieństwie do Meksyku - nie była bezpośrednio narażona na zmianę polityki USA, to pod względem kapitałowym jest uznawana za kraj najbardziej wrażliwy na zawirowania na światowym rynku kapitałowym – przed Meksykiem i Węgrami.

17:13

Na antenie Fox23 News prezenter radził niezadowolonym z wyniku wyborów obywatelom, jak najłatwiej dotrzeć do Kanady.

16:59

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko pogratulował Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych, podkreślając, że podczas kampanii wyborczej kandydat Republikanów "przywrócił amerykańskie społeczeństwo prawdziwej demokracji”.

16:53

Przywództwo USA w globalnej gospodarce oraz systemie handlu wielostronnego pozostaje kluczowe - napisał w środę dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo, gratulując Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach.

16:45

Społeczeństwo amerykańskie postanowiło zrobić przerwę w procesie postępowych przemian. Możliwe jest, że Amerykanie okazali się niegotowi do wyboru pierwszej w historii kobiety prezydenta - komentuje wyniki wyborów w USA niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta".

16:38

Przy okazji wyborów prezydenckich Amerykanie głosowali w różnych stanach, bądź nawet lokalnie, w referendach dotyczących takich kwestii, jak narkotyki, pornografia, broń, płaca minimalna czy kara śmierci. Wyniki referendów

16:25

Mamy nadzieję, że podobnie jak w przeszłości, również w najbliższych latach przyjaźń polsko-amerykańska będzie trwała - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

16:18

Unia Europejska szanuje demokratyczny wybór Amerykanów, ale jednocześnie jest świadoma wyzwań, jakie niesie ze sobą wynik wyborów prezydenckich w USA - oświadczył w środę w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zaapelował o "jedność transatlantycką".

16:11

Mamy nadzieję, że podobnie jak w przeszłości, również w najbliższych latach przyjaźń polsko-amerykańska będzie trwała - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, który odniósł się do wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych.

16:00

Prezydent Niemiec Joachim Gauck odnosząc się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, że wynik wyborów jest "sprawdzianem wytrzymałości" dla Europy. Dla Niemiec i Europy wybór Trumpa oznacza jego zdaniem nowe wyzwania.

15:55

Społeczeństwo amerykańskie postanowiło zrobić przerwę w procesie postępowych przemian. Możliwe jest, że Amerykanie okazali się niegotowi do wyboru pierwszej w historii kobiety prezydenta - komentuje wyniki wyborów w USA niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta

15:43

Jak sondaże mogły się tak mylić ws. Trumpa?

Przegranymi wtorkowych wyborów prezydenckich w USA są nie tylko Demokratka Hillary Clinton, ale też sondażownie, które nie przewidziały zwycięstwa Donalda Trumpa. Nie doszacowały one m.in. poparcia białych robotników dla kandydata Republikanów.

15:31

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew w liście do prezydenta elekta Donalda Trumpa wyraził w środę nadzieję, że zniesienie przez USA wiz dla bułgarskich obywateli pozostanie jednym z wiodących tematów w dwustronnym dialogu.

15:14

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA komentują media w Ameryce Południowej i Środkowej. Pojawia się obawa o wzajemne relacje i negatywny wpływ na rozwój regionu. Czytaj więcej

15:10

Historia wyborczej nocy. Nocy pełnej nerwów dla inwestorów.

 

15:06

Zaskoczenie wynikiem głosowania i niepewność dotycząca przebiegu prezydentury Donalda Trumpa dominują w relacjach brytyjskiej prasy z amerykańskich wyborów prezydenckich. "Zwycięstwo, które zadziwiło świat" - napisał "Guardian".

14:58

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA i zaprosił go do złożenia wizyty w Kijowie. Poroszenko wyraził nadzieję, że USA nadal będą wspierały jego w walce z agresją Rosji.

14.45

Ropa naftowa ponownie zdrożała na poziom sprzed wyborczego szoku

 

14.36

Holandia: Wilders liczy, że w Europie uda się powtórzyć sukces Trumpa

Zwycięstwo Trumpa pokazało, że ludzie mają dość polityków poprawnych politycznie, którzy angażują się w tematy ważne tylko dla nich samych, a nie dla opinii publicznej - stwierdził holenderski polityk.

14.25

Obama zaprosił Trumpa do Białego Domu.

14.20

Szef brytyjskiego MSZ liczy na współpracę z Trumpem

Szef brytyjskiego MSZ i były burmistrz Londynu Boris Johnson złożył na Twitterze gratulacje prezydentowi elektowi USA, Donaldowi Trumpowi. "Nie mogę się doczekać naszych wspólnych działań w zakresie globalnego bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego" - napisał.

14:18

 

14:17

Paweł Kukiz widzi podobieństwo między sobą a Donaldem Trumpem - czytaj więcej.

14:15

Analitycy Danske Banku spodziewają się, że Donald Trump nie zaproponuje szefowej Fedu Janet Yellen kolejnej kadencji. Jej rządy w amerykańskim banku centralnym kończą się w 2018 r. Danske Bank oczekuje, że Trump wybierze w jej miejsce ekonomistę o bardziej „jastrzębich” poglądach.

13.33

Zwycięstwo Trumpa to zwycięstwo narodu nad establishmentem – powiedział dziś mediom wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

13.28

 

13.17

 

13.16

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA i wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone będą kontynuowały politykę wspierania jego kraju.

13.10

 

13.00

Bardzo cieszę się ze zwycięstwa Donalda Trumpa; jeżeli doprowadzi on do uspokojenia stosunków Stany Zjednoczone-Rosja, to nie będzie groźby, że nastąpi kolejna wojna światowa - ocenił lider partii Wolność Janusz Korwin-Mikke.

12.54

 

12.45

Watykan oświadczył, że przyjmuje do wiadomości wybór nowego prezydenta USA i zapewnił, że szanuje decyzję narodu amerykańskiego. Tak do zwycięstwa Donalda Trumpa odniósł się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

12.42

 

12.30

Trump jest pionierem nowego autorytarnego i szowinistycznego ruchu międzynarodowego. On jest również ostrzeżeniem dla nas - powiedział wicekanclerz Niemiec i przewodniczący SPD Sigmar Gabriel w wywiadzie dla niemieckiej gazetom z grupy Funke Mediengruppe.

12.25

#RZECZoUSA: Jarosław Guzy o możliwej polityce zagranicznej Donalda Trumpa

12.20

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych to dobry wybór i dobra wiadomość dla Polski. Jesteśmy przekonani, że stosunki polsko-amerykańskie będą jeszcze lepsze niż były dotąd - ocenił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

12.11

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ:

W krótkim terminie okazuje się, że wygrana Donalda Trumpa nie niesie ze sobą nadmiernego dramatu na rynkach, chociaż teoretycznie nie takiego wyniku rynki oczekiwały. Dolar, który w pierwszym momencie stracił, zaczyna szybko odrabiać. Skąd taki ruch? (…)Republikanie mają pełnię władzy. Teoretycznie powinna być to fatalna wiadomość, gdyż teoretycznie Kongresowi trudniej będzie blokować kontrowersyjne pomysły Trumpa z jego kampanii wyborczej, zwłaszcza te związane ze wzrostem protekcjonizmu gospodarczego. O ile on sam, już jako prezydent rzeczywiście będzie dążył do ich realizacji.

Polityka ma to do tego, że kampania wyborcza, a realne działania to zupełnie różne sprawy. Inna sprawa, to fakt, że sami Republikanie jeszcze długo będą podzieleni, co do ocen wystawianych prezydentowi z własnego obozu. Reasumując – ostatecznie pomysły z kampanii Trumpa mogą być realizowane selektywnie. Największe prawdopodobieństwo można przypisać pomysłom deregulacji gospodarki, cięć podatków i wzrostowi wydatków na infrastrukturę, a pośrednio też zmianom w prawie korporacyjnym zmierzającym do repatriacji zysków amerykańskich spółek. To wszystko może sprawić, że gospodarka dostanie mocny bodziec do wzrostu, którego wynikiem będzie też wyraźniejsze przyspieszenie inflacji. Wobec tego FED nie będzie mógł zostać obojętny. Tym samym prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp pozostanie nadal wysokie.

12.10

12.07

12.05

Steen Jackobsen, główny ekonomista Saxo Banku:

W nocy Amerykanie głosowali w sprawie obsadzenia najważniejszej pozycji politycznej na świecie – prezydenta USA. Zdecydowali się na zmianę. Zmianę, która, według nas, ma mniej wspólnego z samym Trumpem lub jego przeciwniczką Clinton, a więcej z rozczarowaniem dotychczasową umową społeczną. Do głosu dochodzi generacja urodzona około 1989 roku, która żyła do teraz w rzeczywistości opartej na globalizacji i wolnym handlu. Zdecydowała się ona wystąpić przeciwko tym wartościom, a jedynym kandydatem w wyborach w USA, który popierał takie działania, był Trump. Nie wydaje mi się, abyśmy musieli obawiać się Trumpa jako polityka nowego formatu. Jestem zdania, że każda generacja dochodzi do momentu, w którym potrzebuje zmiany. Musi poczuć i sprawdzić na własnej skórze to, czego nie potrzebuje, aby zrozumieć, co jest tak naprawdę potrzebne.

11.55

11.47

Zastępca ambasadora USA w Polsce Jack Law w TV.RP.PL

11.40

Gratulacje od Marine Le Pen

11.35

- Liczę na dobrą współpracę z prezydentem elektem Donaldem Trumpem i na to, że dzięki wspólnym relacjom będziemy w najbliższych latach budować dobrobyt naszych narodów - napisała brytyjska premier Theresa May w liście gratulacyjnym do Donalda Trumpa.

11.30

Rozmowa Jacka Nizinkiewicza z Arkadiuszem Mularczykiem (PiS)

11.25

Tak radykalny wybór można tłumaczyć tylko dojściem Stanów Zjednoczonych do ściany - komentuje Jędrzej Bielecki

11.23

Na rynkach widać już oznaki uspokojenia emocji. Wiele europejskich indeksów giełdowych traci mniej niż 1 proc. Brytyjski FTSE 250 wyszedł nawet nieznacznie na plus. Rosyjski RTS zyskuje 1,4 proc. Wygląda na to, że powtarza się scenariusz podobny jak w przypadku brexitowego referendum z czerwca. Wtedy po początkowym szoku i kilku dniach poważnych zawirowań, na rynki szybko wróciła normalność.

11.18

Farage: Mogę pracować dla Trumpa

Lider antyunijnej i antyimigranckiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage pogratulował w środę Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w USA. "Przekazuję pałeczkę Trumpowi" - napisał na Twitterze.

11.15

Wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump powinien uszanować zobowiązania wynikające z międzynarodowego porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem - powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

11.13

- Pytanie, jak zamierza prowadzić stosunki gospodarcze z Chinami, bo może nas czekać wojna handlowa i recesja, z czym wiąże się kryzys gospodarczy dla całego świata - mówił w programie #RZECZoUSA David McQuaid, były szef Bloomberga w Polsce.

Gość powiedział, że jest zaskoczony zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Prawdopodobnie jest to najbardziej zaskakujący wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych od 150 lat – powiedział McQuaid.

11.10

11.07

Donald Trump tak mieszał w trakcie kampanii, że świat jest wystraszony - powiedział w programie #RZECZoUSA Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

- Ludzie dokonali wyboru, więc nie jest to zagrożenie dla demokracji, tylko jej triumf – oceniał redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. - Dzisiaj Donald Trump, jak w Polsce PiS, dysponuje większością w obu Izbach – dodawał.

11.05

11.03

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Jak podkreślił, silne NATO jest dobre zarówno dla Europy, jak i dla Stanów Zjednoczonych.

11.00

10.57

Płonne nadzieje mają ci, że Donald Trump jako prezydent Stanów Zjednoczonych stanie mniej radykalny i bardziej obliczalny - komentuje Marcin Piasecki.

10.55

10.47

- Inwestycje amerykańskie w Polsce? Nie sądzę żeby miało się coś zmienić. Na pewno będą inwestycje w zakresie zbrojeń, bo mamy pieniądze do wydania, a Amerykanie świetny sprzęt - mówił w programie #RZECZoUSA Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej, jej były prezes.

Ekspert twierdzi, że problemem jest to, że nie wiadomo, które obietnice spełni prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump. - Nie wiemy co się może zdarzyć i ile rzeczy, o których mówił, stanie się rzeczywistością – powiedział Rewald.

10.45

To była noc cudów - komentarz Bogusława Chraboty.

10.42

10.35

Hilary Clinton nie przegrała tych wyborów prezydenckich w USA z powodu tego, jak wyglądała jej kampania wyborcza. Powodem przegranej było to, kim była i co symbolizowała w oczach wielu Amerykanów - komentuje Michał Szułdrzyński

10.32

10.30

- Niemieccy dziennikarze zwrócili uwagę, że część przywódców będzie miało problem, bo krytykowało Trumpa. Jak Francois Hollande, prezydent Francji, który mówił o nim, że to śmiertelne zagrożenie - mówił w programie #RZECZoUSA Jerzy Haszczyński, dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

- Może dojść do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję, bo o normalnych stosunkach z Rosją wspominał niegdyś Trump – przypomniał Haszczyński. – Generałowie mogą go przekonać, aby nie wycofywać się z tego, co już się stało. 

- Ważne co z takiej przyjaźni z Władimirem Putinem ma wynikać, jeśli będą mówić sobie po imieniu, to pół biedy – mówił o relacjach Trumpa z prezydentem Rosji Haszczyński.

10.17

Uwaga Ameryko, oto nadchodzą czasy „prawa i porządku”! Wszak nowy prezydent zapowiedział je już w lipcu na konwencji Republikanów w Cleveland - komentarz Ewy Usowicz.

10.15

Rzecznik prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa wezwał prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa do działań na rzecz utworzenia niezależnego państwa palestyńskiego, które współistniałoby z Izraelem. Ostrzegł go przed ryzykiem pomijania kwestii palestyńskiej.

10.10

Czy żyliśmy w liberalnym matriksie? - komentuje Tomasz Pietryga.

10.05

10.00

RZECZoUSA: Prof. Zbigniew Lewicki o elektoracie, który zapewnił Donaldowi Trumpowi prezydenturę

09.50

Trump podbił serca Amerykanów

Zwycięstwo Donalda Trumpa to duże zaskoczenie nie tylko dla demokratycznej połowy Ameryki, ale też dla dużej części Republikanów, którzy odsunęli się do kandydata swojej partii, a przede wszystkim dla mediów głównego nurtu, które do końca liczyły na zwycięstwo Hillary Clinton, bo w sondażach tuż przed wyborami to ona prowadziła kilkoma punktami procentowymi i miała duże szanse na to, by zostać pierwszą w historii kobietą-prezydentem USA - pisze w korespondencji z USA Aleksandra Słabisz.

09.48

Nie tylko my stawiamy na zbrojenie, tak teraz reagują wszyscy - uspokajał w programie #RZECZoUSA ekonomista Rafał Antczak, z firmy Deloitte.

Ekspert, który nie mylił się w typach z Brexitem i ze zwycięstwem Trumpa, ocenił, że nie dojdzie do umowy handlowej między Europą a Stanami Zjednoczonymi. - Raczej TTIP nie będzie, bo to był projekt Baracka Obamy – mówił Antczak. Dodał, że to zbyt skomplikowane, żeby jednoznacznie ocenić, czy to dobrze dla Polski, czy źle.

09.41

Niemiecki dziennik "Berliner Morgenpost" napisał w specjalnym wydaniu z okazji wyborów USA, że Donald Trump został wybrany przez "wkurzonych obywateli". Ten 9 listopada jest dla amerykańskich intelektualistów katastrofą na miarę zamachów z 11 września 2001 roku.

09.36

Mogherini: Więzi z USA głębsze niż jakakolwiek zmiana w polityce

Więzi UE ze Stanami Zjednoczonymi są głębsze niż jakakolwiek zmiana w polityce. Będziemy kontynuować wspólną pracę odzyskując siłę Europy - w ten sposób na zwycięstwo Donalda Trumpa zareagowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

09.35

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował wyborczego zwycięstwa Donaldowi Trumpowi. W gratulacyjnym telegramie Putin napisał, że "liczy na bardzo dobre amerykańsko-rosyjskie relacje".

09.31

Nowa administracja będzie miała swoje priorytety, ale Polskę i USA nadal łączą wspólne interesy, a nasze relacje, m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, pozostaną silne; pod tym względem nic się nie zmieniło - powiedział zastępca szefa misji Stanów Zjednoczonych w Warszawie John Law.

09.30

09.29

Donald Trump musi nauczyć się polityki międzynarodowej. Barack Obama nauczył się jej dopiero pod koniec drugiej kadencji - powiedział w programie #RZECZoUSA Jarosław Guzy, Ośrodek Analiz Strategicznych.

Polacy pamiętają te prorosyjskie akcenty z kampanii – mówił Guzy. – Porównuje się Trumpa, jeśli chodzi o sukces wyborczy, do Ronalda Reagana. Trump chce robić interesy z Putinem, ale nie wie co go czeka, ale na pewno się przekona.

- Rozstrzygający w wyborach nie był czynnik populistyczny – mówił Guzy. Dodał, że ważne było zainteresowanie wykluczonymi społecznościami, które straciły na kapitalizmie. - Będzie miał problem ze sklejeniem interesów wszystkich obywateli.

09.25

Polityka USA wobec Rosji nie zmieni się zasadniczo w wyniku zwycięstwa w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa - ocenił rosyjski politolog, szef Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych Nikołaj Mironow.

09.20

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że „będziemy szanować każdy wybór amerykańskiego społeczeństwa” oraz, że "Polska nie musi się obawiać".

09.15

Władimir Putin jest znacznie bardziej doświadczonym politykiem od Trumpa. Putin będzie chciał go ograć. Bardzo groźną konsekwencją tego będzie nowy podział stref wpływów, co jest bardzo groźne dla Polski - mówił w programie #RZECZoUSA prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Gość mówił, że wyborcami Donalda Trumpa byli m.in. ludzie nie mający perspektyw. - Trump, mimo że jest bogaty, zwrócił na nich uwagę – powiedział prof. Lewicki, który uważa, że dla nich to niewiele zmieni, ale skusiło ich zainteresowanie.

09.10

Szok, niepokój o przyszłość, niepewność polityki zagranicznej - takie opinie dominują w mediach we Włoszech po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

09.05

Martin Schulz: Donald Trump zasługuje na szacunek

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział, że chociaż nie cieszy się z wyniku wyborów prezydenckich w USA, to Donald Trump jako wybrany w wolnych wyborach prezydent zasługuje na szacunek.

08.57

Donald Trump podziękował swoim najbliższym, rodzinie i współpracownikom za pomoc w trakcie kampanii.

- Dziękuję, że wytrzymaliście ten czas. Polityka to ciężki kawałek chleba, dziękuję, że byliście ze mną - powiedział Trump

08.56

Chce powiedzieć światu: zawsze interesy Ameryki będą na pierwszym miejscu, ale będziemy ze wszystkimi postępować sprawiedliwie.

08.55

Żadne marzenie nie jest zbyt wielkie, Ameryka godzi się tylko na najlepsze. Musimy myśleć odważnie i odzyskać znaczenie naszego kraju.

08.53

Będziemy dbać o naszych wspaniałych weteranów - zapewnił prezydent-elekt.

08.51

Każdy, pojedynczy Amerykanin będzie miał możliwość realizacji swoich planów. Będziemy odbudowywać nasz kraj, nasz miasta, mosty, drogi, autostrady.

08.50

Otrzymałem właśnie telefon od sekretarz Hillary Clinton. Pogratulowała NAM - powiedział w swoim pierwszym przemówieniu Donald Trump. - A ja podziękowałem jej, bo bardzo długo walczyła o nasz kraj. Teraz nadszedł czas zasypywania podziałów. Czas, żebyśmy stanęli jako jeden naród. Będę prezydentem wszystkich obywateli USA - podkreślił.

08.45

Ameryka znów stanie się wielka. Mam zaszczyt służyć wam jako wiceprezydent-elekt - mówił Mike Pence.

08.41

Corey Lewandowski, były szef kampanii Trumpa, człowiek, który pomógł mu wygrać prawybory, dziękuje Amerykanom za głosy oddane na jego byłego szefa.

08.40

Pokonana kandydatka Demokratów pogratulowała rywalowi zwycięstwa.

08.35

Donald Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, zdobywając 276 głosów elektorskich.

08.30

Francja pozostaje sojusznikiem USA i będzie z nimi współpracowała - zapewnił szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault.

08.25

John Podesta, szef kampanii Hillary Clinton: Nie mamy nic dzisiaj więcej do powiedzenia.

08.22

08.20

08.17

Minister spraw zagranicznych Korei Południowej Jun Biung Se ocenił, że jeżeli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA, to jego administracja utrzyma obecny kierunek amerykańskiej polityki wobec komunistycznego reżimu Korei Północnej.

08.10

Hillary Clinton nie będzie przemawiała podczas wieczoru wyborczego - ogłosił szef jej kampanii John Podesta.

08.00

Szef Izby Reprezentantów już złożył gratulacje Donaldowi Trumpowi, któremu do zwycięstwa brakuje już tylko 4 głosów.

07.55

Szefowa Frontu Narodowego (FN), skrajnie prawicowej partii we Francji, Marine Le Pen, pogratulowała na Twitterze Donaldowi Trumpowi, który jest bliski zwycięstwa we wtorkowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

07.50

Trump wygrał w Pensylwanii- zdobył kolejnych 20 głosów elektorskich.

07.43

07.40

07.26

O pierwszej w nocy czasu wschodnio-amerykańskiego, Ameryka ciągle czeka na wyniki głosowania z kilku ważnych stanów, w tym Minnesoty, Arizony, Pensylwanii, New Hampshire i Michigan. Donald Trump wydaje się jednak być na dobrej drodze do wygranej - pisze z USA nasza korespondentka Aleksandra Słabisz

07.06

Tokijski indeks Nikkei 225 traci ponad 5 proc. Bank Japonii oraz rząd Shinzo Abe mają odbyć naradę dotyczącą reakcji na rynkowy wstrząs.

 

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu spada o blisko 3 proc.

 

Meksykańskie peso traci 13 proc. wobec dolara.

 

Rynek kontraktów terminowych wskazuje, że Dow Jones straci na otwarciu 800 pkt, co może być największą przeceną od września 2001 r.

 

Rynki były wcześniej zbyt pewne wygranej Hillary Clinton

07.03

Tak wygląda miejsce, w którym zwolennicy Hillary Clinton mieli świętować z nią zwycięstwo

06.50

Trump bardzo bliski wygranej w Pennsylwanii, Wisconsin, Michigan oraz Arizonie. Może jeszcze zdobyć New Hempshire. Alaska to zaś stan, gdzie tradycyjnie wygrywają republikanie.

To oznacza, że Donald Trump już de facto wygrał wybory

06.40

Amerykanie (zapewne ci głosujący na Hillary) masowo googlują "jak wyemigrować" oraz "koniec świata"

 

06.37

Nastroje w sztabie Trumpa - widać wyraźne odprężenie towarzyszące wynikom spływającym z kolejnych stanów

 

06.35

Nastroje na wieczorze wyborczym Clinton

 

06.26

Moment, w którym Trump wygrał na Florydzie

 

06.23

W sztabie Hillary wciąż szok i niedowierzanie...

 

06.22

Jak głosowała Ameryka

 

06.18

Hillary Clinton wygrała w Wirginii (13 głosów elektorskich) różnicą 60 tys. głosów. Wcześniej demokratyczny gubernator tego stanu przywrócił prawo do głosowania 60 tys. więźniom zakładów karnych

06.17

Policja z Los Angeles szykuje się na zamieszki. Ogłoszono stan gotowości

06.15

Trump wysunął się na prowadzenie w Pennsylwanii - kluczowym stanie z 20 głosami elektorskimi.

 

Powiększył też przewagę w Michigan - 16 głosów elektorskich.

06.14

 

05.56

Trumpowi do wygranej brakuje 38 głosów

Wcześniejszą relację można śledzić tutaj.

(Kliknij tutaj, aby odświeżyć stronę)

Specjalny raport, w którym zamieszczamy wszystkie informacje dotyczące wyborów w USA

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 754
Świat
Pakistan oskarżony o zabicie dzieci i kobiet w Afganistanie
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 753
historia
Gdzie jest złoto, które Rosja skradła Rumunii? Moskwa przetrzymuje je już ponad sto lat