Od 1 czerwca mają wejść w życie uproszczenia w formalnościach załatwianych w urzędzie stanu cywilnego. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności oraz prawa o aktach stanu cywilnego. Zmianę w przepisach odczują przede wszystkim rodzice nowo narodzonych dzieci. Dziś muszą osobiście składać wizyty w urzędzie stanu cywilnym, by zarejestrować dziecko. Po wejściu w życie nowych przepisów będą mogli to zrobić w formie elektronicznej.

Zgłoszenie urodzenia ma również zawierać oświadczenie o wyborze imienia dla dziecka. Po zarejestrowaniu urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego rodzicowi zostanie przesłany w formie papierowej lub elektronicznej odpis aktu urodzenia dziecka, a także ewentualnie powiadomienie o nadanym mu numerze PESEL i zaświadczenie o jego zameldowaniu.

Osoba, której potrzebne będzie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy, będzie mogła uzyskać te dokumenty także w formie dokumentu elektronicznego. Nowela przewiduje również, że podmioty mające dostęp do rejestru PESEL będą mogły bezpośrednio informować ministra cyfryzacji o ich niezgodności ze stanem faktycznym. Chodzi m.in. o Narodowy Fundusz Zdrowia lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ma ona też przyspieszyć aktualizację danych w rejestrze PESEL. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu