Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Fiskus będzie dokładnie prześwietlał nowe firmy

Fotorzepa/Kuba Kamiński
Już przy rejestracji przedsiębiorca zostanie dokładnie przeœwietlony przez fiskusa.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada ułatwienia dla biznesu, tymczasem podległe mu od kilku dni Ministerstwo Finansów forsuje przepisy podcinajšce skrzydła nowym firmom. Proces zakładania działalnoœci wydłuży się, a jego powodzenie będzie zależeć od oceny urzędnika, który sprawdzi, czy przedsiębiorca ma czystš kartotekę i tradycyjne biuro. Podejrzany będzie musiał wpłacić kaucję.

– Cel jest szczytny: walka z wyłudzeniami VAT, ale nowe rozwišzania uderzš też w uczciwe firmy – mówi Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Czego może się spodziewać przy rejestracji przedsiębiorca, jeœli proponowane przepisy wejdš w życie? – Czeka go weryfikacja rozliczeń z ostatnich dwóch lat – tłumaczy Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper. – W tym czasie nie może mieć zaległoœci podatkowych powyżej 20 tys. zł. Ale to nie wszystko. Czyste muszš być też firmy, w których działalnoœć był zaangażowany, a także osoby, które z nim współpracujš: wspólnicy, członkowie zarzšdu, prokurenci – dodaje.

A jeœli wyjdš na jaw zaległoœci? – Skarbówka musi ocenić, jaka była ich przyczyna: oszustwa czy kłopoty biznesowe – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo. – Konia z rzędem temu, kto będzie potrafił to szybko zrobić. Wiele błędów w rozliczeniu spowodowanych jest przecież skomplikowanymi przepisami i niejednolitymi interpretacjami, a nie złš wolš przedsiębiorcy.

Na podejrzanych dłużników zostanie nałożona kaucja od 20 tys. do 200 tys. zł. – Decyzja fiskusa będzie uznaniowa – dodaje Roszkowski.

Kaucji muszš się spodziewać także ci, którzy działajš w tzw. wirtualnych biurach. Od dawna nie podobajš się one urzędnikom, teraz jednak będzie na nie paragraf.

Najłatwiej skarbówka będzie miała z przedsiębiorcš, z którym nie może się skontaktować, bo np. nie odbiera telefonu. – Na niego nie trzeba nakładać kaucji, urzšd po prostu go nie zarejestruje, nawet nie musi o tym zawiadamiać – mówi Paweł Satkiewicz.

Jakie mogš być skutki nowych regulacji? – Przede wszystkim wydłużenie rejestracji – ocenia Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. – Teraz formalnoœci można załatwić nawet w cišgu jednego dnia, po zmianach może to trwać miesišcami.

– Obawiam się, że skarbówka będzie z automatu blokować rejestrację nowych przedsiębiorców, bojšc się przepuszczenia kogoœ nieuczciwego – mówi Roszkowski. – Dla urzędnika bezpieczniej będzie nałożyć maksymalnš kaucję na firmę, niż potem tłumaczyć się z jej działań.

– Na 100 przedsiębiorców znajdzie się jeden oszust, a ucierpiš wszyscy – dodaje Pruszyński.

– Zaostrzenia przy rejestracji mogš zablokować wiele nowych inicjatyw gospodarczych – podsumowuje Agnieszka Durlik. – A przecież państwo od wielu lat zachęca do przedsiębiorczoœci.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL