VAT

Zwrot za kasę fiskalną: 1000 zł nie dla wszystkich

Fotolia
Tylko część firm będzie mogła odzyskać pieniądze wydane za zakup kasy fiskalnej online.

Ministerstwo Finansów planuje zwiększenie ulgi na zakup kasy fiskalnej z 700 zł do 1000 zł. Wyższą kwotę będą mogli odzyskać przedsiębiorcy wymienieni w projekcie nowelizacji ustawy o VAT jako zobowiązani do wymiany obecnie używanych kas na kasy fiskalne online. Nowe urządzenia mają umożliwiać automatyczne przesyłanie informacji o transakcjach (w tym kwoty obrotu i podatku) do Centralnego Repozytorium Kas, które ma prowadzić Krajowa Administracja Skarbowa.

Zgodnie z projektem kasy będą wymieniane stopniowo. Pierwsza grupa, która ma obowiązkowo stosować je od 1 stycznia 2019 r., to podatnicy świadczący usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz sprzedawcy benzyny, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników.

Od lipca 2019 r. kasy online muszą wprowadzić firmy gastronomiczne i budowlane. A od stycznia 2020 r. – fryzjerzy, kosmetyczki oraz świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i fitness.

Ministerstwo wyjaśnia, że prawo do ulgi na zakup kas będą mieli ci podatnicy, u których powstał obowiązek ewidencjonowania i rozpoczęli je w obowiązujących terminach. Będą mogli odliczyć od podatku VAT kwotę 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 1000 zł.

Z ulgi skorzystają również nowe podmioty, które dotychczas nie używały kas fiskalnych. Stracą ją jednak i będą musieli zwrócić odliczoną kwotę, jeśli zakończą działalność przed upływem czterech lat od rozpoczęcia fiskalizacji. Obecnie to trzy lata.

Producenci kas fiskalnych zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zapewniają, że ceny kas fiskalnych online nie wzrosną w stosunku do obecnych cen kas offline w wersji podstawowej.

– Ceny kas wynoszą od kilkuset złotych do kilku tysięcy za sztukę, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorcy, w tym wielkości obrotów – mówi prezes Izby Stefan Kamiński.

Zaznacza, że pierwsze kasy online, które będą automatycznie wysyłać dane dotyczące sprzedaży i kwot VAT do systemu ministerstwa, będą obowiązkowo stosowane już od 2019 r. Do tego czasu producenci kas muszą zaprojektować i przetestować nowe urządzenia i otrzymać homologację.

– Proces wymiany obecnie stosowanych kas na kasy online zostanie rozłożony na kilka lat. To dobre rozwiązanie – mówi.

Jacek Matarewicz - doradca podatkowy, adwokat w kancelarii Ożóg Tomczykowski

Idea wprowadzenia kas fiskalnych online jest słuszna. Szkoda jednak, że ulga na zakup nowej kasy nie będzie przysługiwać przedsiębiorcom, którzy już raz z niej skorzystali, a nie zostali wymienieni w projekcie jako zobowiązani do wymiany. Aktualność zachowuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 494/12), zgodnie z którym podatnik może odliczyć wydatki na zakup kasy tylko raz. Tymczasem zobowiązani do zakupu nowego typu urządzenia zostaną docelowo wszyscy podatnicy, którzy ewidencjonują obroty z użyciem kas. Ulga powinna więc przysługiwać wszystkim, którzy kupują kasę online, także jeśli kiedyś już z jednej ulgi skorzystali, a po 31 grudnia 2017 r. zmienią rodzaj kasy, podążając za nowymi trendami.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL