Dostawy ciągłe a obowiązek podatkowy w VAT po najnowszych wyrokach NSA

Można już mówić o przełomowej linii orzeczniczej w sprawie dostaw ciągłych. Rozpoznanie obowiązku podatkowego z upływem okresu rozliczeniowego, niezależnie od liczby dostaw zrealizowanych w danym cyklu, nie jest błędem.

Publikacja: 20.09.2017 06:20

Foto: Fotolia.com

Za dostawy ciągłe w rozumieniu art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych odrębnych dostaw, będących wynikiem ustaleń poczynionych między kontrahentami czy zawartych pomiędzy nimi umów, gdzie dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczenia na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lipca 2017 r. (I FSK 1714/15). To już drugie korzystne dla podatników orzeczenie NSA, dopuszczające zastosowanie art. 19a ust 3 i 4 ustawy o VAT do dostaw odrębnych. Pierwszy przełomowy wyrok został wydany 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1104/15).

Korzystna linia orzecznicza daje podatnikom szanse na rozpoznawanie obowiązku podatkowego z końcem każdego okresu rozliczeniowego, gdy strony ustalą, aby dostawy były rozliczane w cyklach rozliczeniowych. Niewątpliwie uprości to ich rozliczenia VAT, a w niektórych sytuacjach odsunie w czasie moment powstania obowiązku podatkowego.

Zasada ogólna i wyjątki

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Wyjątki od tej reguły są określone w art. 19a ust. 2–11 ustawy o VAT.

Artykuł 19a ust. 3 ustawy o VAT – który powinien być odpowiednio stosowany w zw. z ust. 4 także do dostawy towarów z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT – przewiduje, że usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Kontrowersyjna wykładnia

Stosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT do dostaw towarów od samego początku jego wprowadzenia (styczeń 2014 r.) budziło wątpliwości interpretacyjne. Podatnicy chcieli stosować go do dostaw odrębnych rozliczanych w cyklach rozliczeniowych. Takie rozwiązanie nie zostało zaakceptowane przez organy podatkowe, które w wydawanych interpretacjach stały na stanowisku, że art. 19a ust. 3 ustawy o VAT nie ma zastosowania do dostaw, które można wyodrębnić jako samodzielne dostawy i określić jednoznacznie ich przedmiot i czas realizacji (tak m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi, IPTPP2/443-217/14-4/JN). Organy przy tym podkreślały, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „sprzedaż o charakterze ciągłym", niemniej jednak powinno się to pojęcie rozumieć jako sprzedaż polegającą na świadczeniach ciągłych podatnika, obejmujących pewne stałe zachowania w czasie trwania stosunku obligacyjnego, zaspokajające interes odbiorcy tych świadczeń, poprzez ich trwały – pod względem czasowym i funkcjonalnym – charakter, oraz cechujące się niemożliwością wyodrębnienia powtarzających się czynności podatnika.

Stanowisko to przyjmowały również sądy administracyjne, między innymi WSA w Gliwicach w wyroku z 18 maja 2016 r. (III SA/Gl 2084/15). Analogicznie wypowiedział się też WSA w Łodzi w wyroku z 5 lutego 2015 r. (I SA/Łd 1293/14) oraz WSA w Poznaniu w wyroku z 24 lutego 2016 r. (I SA/Po 1070/15). Jednak podstawowe znacznie dla praktyki miał wyrok NSA z 28 października 2016 r. ( I FSK 425/15), w którym to sąd zwrócił uwagę, że ani ustawodawca krajowy, ani prawodawca unijny nie zdefiniowali pojęcia tzw. usługi ciągłej czy usługi świadczonej w sposób ciągły. Jednak zagadnienie to było wielokrotnie analizowane w orzecznictwie NSA (wyrok NSA z 19 marca 2015 r., I FSK 215/14 i wskazane tam inne orzeczenia) i w konsekwencji o usługach (bądź dostawach) ciągłych można mówić tylko w takiej sytuacji, kiedy nie sposób wyodrębnić poszczególnych czynności (dostaw). Innymi słowy, z usługami (dostawami) ciągłymi mamy do czynienia, gdy nie można określić, kiedy kończą się pewne świadczenia, a kiedy następne się rozpoczynają. Kiedy podmiot jest w stanie bez problemów wyszczególnić moment każdej z dokonywanych dostaw i jednoznacznie określić jej przedmiot, to nie sposób się zatem zgodzić, że mamy do czynienia ze świadczeniem wykonywanym w sposób ciągły. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jednostkowej dostawy towaru. Przyjęcie odmiennego stanowiska, zdaniem sądu, oznaczałoby, że poprzez określenie sposobu rozliczenia podatnicy mogliby w dowolny sposób wpływać na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zmiana stanowiska

W wyroku z 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1104/15) NSA nie podzielił prezentowanego powyżej stanowiska. Stan faktyczny dotyczył spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży farb i lakierów drukarskich. Dostawy realizowane były na podstawie umów na czas nieokreślony, przewidujących okresy rozliczeniowe dziesięciodniowe lub miesięczne. NSA wydając wyrok uznał, że nie ma dostatecznych podstaw ku temu, aby pod pojęciem „usługi świadczone w sposób ciągły" rozumieć wyłącznie takie usługi, których poszczególnych czynności nie można wyodrębnić. Już sama wykładania językowa nie uzasadnia takiego stanowiska, gdyż opierając się na definicji przymiotnika „ciągły" zawartej w Słowniku Języka Polskiego oznacza on „dziejący się, odbywający się nieustannie, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny stale powtarzający się, stały". Również z wykładni prounijnej, opartej na art. 64 ust 2 dyrektywy 2006/112, wynika, że wykonywanie dostaw w sposób ciągły, przez okres dłuższy niż jeden miesiąc, może polegać na ich powtarzalnym wykonywaniu przez ten okres. Także wykładania systemowa wskazuje, że dotychczasowe stanowisko organów oraz niektórych sądów administracyjnych nie było uzasadnione, gdyż usługi i dostawy świadczone w sposób ciągły w takim rozumieniu zostały uregulowane bezpośrednio w art. 19a ust. 5 pkt 4 (przykładowo są to dostawy: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usługi telekomunikacyjne, najmu). W takim razie, gdyby przyjąć za organami podatkowymi, że za dostawę ciągłą można uznać tylko dostawę nieustającą, to okazałoby się, że art. 19a ust. 3 ustawy o VAT jest przepisem martwym.

Konkludując, zdaniem NSA, pod pojęciem dostawy świadczonej w sposób ciągły, o której mowa w art. 19a ust. 4 w związku z ust. 3 ustawy o VAT, należy rozumieć dostawę realizowaną w sposób ciągły, w drodze świadczeń częściowych, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń.

Wyrokiem z 12 lipca 2017 r. (I FSK 1714/15), wydanym w innym składzie sędziowskim, NSA powyższe stanowisko podtrzymał. Sprawa dotyczyła spółki która miała zamiar podpisać z kontrahentem umowę na dostawę towarów (produktów chemicznych) rozliczaną w cyklach rozliczeniowych (miesięcznych). Klient spółki zainteresowany był cyklicznym (zbiorczym) rozliczeniem wszystkich dostaw dokonanych w danym miesiącu. Fakturowanie odbywałoby się zatem miesięcznie, zgodnie ze zrealizowanym harmonogramem dostaw. NSA potwierdził, że w takim przypadku moment powstania obowiązku podatkowego powinien zostać określony zgodnie z art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT.

W ślad za poglądem NSA

Wyroki NSA dały impuls do zmiany stanowiska przez wojewódzkie sądy administracyjne. Przykładem jest wyrok wydany niedawno przez WSA w Poznaniu (26 lipca 2017 r., I SA/Po 930/16). W uzasadnieniu ustnym do wyroku WSA stwierdził, że wprawdzie dotychczas prezentował pogląd zgodny ze stanowiskiem organów podatkowych, jednak w tym wyroku, w ślad za aktualnym stanowiskiem NSA, zmienił dotychczas prezentowaną linię orzeczniczą i uznał, że dopuszczalna jest możliwość rozpoznania obowiązku podatkowego na koniec okresu rozliczeniowego w przypadku, kiedy podmiot dokonuje kilkunastu dostaw w ciągu tego okresu. ?

—dr Anna Rutkowska-Brdulak jest radcą prawnym, doradcą podatkowym w KPMG w Polsce

podstawa prawna: art. 19a ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

podstawa prawna: art. 64 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzU UE L 347 ze zm.)

Zdaniem autorki

Izabela Jędra, radca prawny, ekspert podatkowy w KPMG w Polsce

Nowa linia orzecznicza ma niebywałe, praktyczne znaczenie dla przedsiębiorców, gdyż wskazuje, że nie są oni zobligowani do rozliczania każdej poszczególnej dostawy wchodzącej w skład jednej transakcji gospodarczej, tj. przykładowo jednego zamówienia, w sytuacji, kiedy ustalono następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Taka wykładania art. 19a ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy o VAT z pewnością uprości prowadzenie rejestrów VAT. Należy jednak podkreślić, że nie każdy rodzaj dostawy będzie można zakwalifikować jako dostawę ciągłą. Kwestia ta powinna być oceniania każdorazowo na tle konkretnego stanu faktycznego. Podstawowe znaczenie będzie jednak miała ocena stosunku zobowiązaniowego łączącego strony transakcji. ?

Za dostawy ciągłe w rozumieniu art. 19a ust. 3 i 4 ustawy o VAT należy uznać ciąg kolejnych odrębnych dostaw, będących wynikiem ustaleń poczynionych między kontrahentami czy zawartych pomiędzy nimi umów, gdzie dostawca zobowiązuje się wobec nabywcy do dostarczenia na jego rzecz ściśle określonych towarów według ustalonego planu.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lipca 2017 r. (I FSK 1714/15). To już drugie korzystne dla podatników orzeczenie NSA, dopuszczające zastosowanie art. 19a ust 3 i 4 ustawy o VAT do dostaw odrębnych. Pierwszy przełomowy wyrok został wydany 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1104/15).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP