Jak biuro podróży rozlicza zaliczkę w walucie obcej

W przypadku zapłaty otrzymywanej przed wykonaniem usługi turystyki są wątpliwości co do momentu powstania obowiązku podatkowego. Zdaniem organów powstaje on z chwilą otrzymania zaliczki, zdaniem sądów – z chwilą ustalenia marży.

Publikacja: 20.07.2017 05:40

Jak biuro podróży rozlicza zaliczkę w walucie obcej

Foto: 123RF

- Podatnik prowadzi biuro podróży. 28 kwietnia 2017 r. otrzymał on przelewem 100 proc. zaliczkę w wysokości 2300 euro za zorganizowany wyjazd. Zaliczkę tę podatnik udokumentował 2 maja 2017 r. fakturą VAT marża zaliczkową i uwzględnił ją – oszacowując marżę netto oraz kwotę VAT – w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP z 27 kwietnia 2017 r. Wyjazd odbył się na początku lipca 2017 r. i 11 lipca 2017 r. podatnik wystawił końcową fakturę VAT marża, którą przeliczył według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z 10 lipca 2017 r. Ponieważ ostatecznie ustalona marża różni się od wcześniej oszacowanej oraz zmienił się kurs euro, konieczna jest korekta. W jaki sposób ją zrobić? – pyta czytelnik.

Zasady przeliczania dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych określa art. 31a ustawy o VAT. Wynika z niego, że:

- gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, jak również, że

- podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro (zob. art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Są też wyjątki od zasady

Od zasady tej istnieje kilka wyjątków, z których jeden dotyczy sytuacji, gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej. W takich przypadkach przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (zob. art. 31a ust. 2 ustawy o VAT; w takim przypadku zdanie drugie art. 31a ust. 1 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio).

Według zasad ogólnych

Zdaniem organów podatkowych obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług turystyki powstaje na zasadach ogólnych (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 27 lutego 2014 r., IBPP1/443-1155/13/AS), a więc:

1) z chwilą otrzymała całości lub części zapłaty (w odniesieniu do otrzymanej kwoty) – w zakresie w jakim zapłata taka została otrzymana przed wykonaniem usługi turystyki (zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),

2)z chwilą wykonania usługi turystyki – w pozostałym zakresie (zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Inaczej mówi orzecznictwo

Sądy administracyjne nie zgadzają się jednak z tym, że w części dotyczącej zapłaty otrzymywanej przed wykonaniem usługi turystyki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Uważają one, że w zakresie tym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży. Tytułem przykładu można wskazać wyrok WSA w Warszawie z 17 września 2015 r. (III SA/Wa 3649/14), wyrok WSA w Krakowie z 22 października 2015 r. (I SA/Kr 1287/15) czy wyrok WSA w Warszawie z 26 października 2016 r. (III SA/Wa 2345/15). Jak czytamy w drugim z tych wyroków, „szczególny moment rozpoznania obowiązku podatkowego dla usług turystycznych da się w opinii sądu wywieść na gruncie polskiej ustawy podatkowej z treści jej art. 119. Skoro opodatkowaniu podlega marża rozumiana jako różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, to da się obronić teza skarżącej spółki, że moment powstania obowiązku podatkowego przy wpłacie zaliczki z tytułu świadczenia usług turystyki powstanie dopiero z chwilą ustalenia tej marży".

Dwa stanowiska

Odpowiedź na pytanie czytelnika zależy zatem od przyjęcia jednego z zaprezentowanych stanowisk.

1. I tak, przyjęcie stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe oznaczałoby, że w przedstawionej sytuacji zasadne było uwzględnienie oszacowanej marży w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. oraz że właściwe było w przedstawionej sytuacji zastosowanie do celów VAT kursu euro ogłoszonego przez NBP 27 kwietnia 2017 r. (tj. w ostatnim dniu roboczym poprzedzający dzień otrzymania zaliczki, czyli – zdaniem organów podatkowych – poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego). W tej sytuacji korekta deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. powinna się ograniczać do uwzględnienia w niej faktycznej wysokości marży (bez zmiany zastosowanego do przeliczenia kwot kursu euro).

2. Natomiast przyjęcie stanowiska reprezentowanego przez sądy administracyjne oznaczałoby, że podatnik nie powinien był w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. wykazywać marży netto oraz VAT od niej. W konsekwencji, podatnik w przedstawionej sytuacji powinien:

- skorygować deklarację VAT-7 za kwiecień 2017 r. celem wyłączenia z niej wykazanych kwot, o których mowa,

- marżę netto oraz podatek od niej powinien ustalić według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP 28 kwietnia 2017 r. (tj. w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury zaliczkowej) oraz uwzględnić w deklaracji VAT-7 za lipiec 2017 r. (tj. miesiąc wykonania usługi i ustalenia wysokości marży).

Faktura końcowa nie jest potrzebna

Na marginesie należy dodać, że w przypadku wystawiania faktur zaliczkowych dokumentujących całość (100 proc.) zapłaty nie należy wystawiać faktur końcowych (rozliczeniowych). Z art. 106f ust. 3 ustawy o VAT wynika bowiem, że faktury końcowe po wystawieniu faktury zaliczkowej/faktur zaliczkowych wystawia się tylko, jeżeli faktury zaliczkowe nie obejmują całej zapłaty. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 października 2014 r. (ITPP1/443-767/14/N). W interpretacji tej organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, że „literalne brzmienie przepisu art. 106f ust. 3 ustawy o VAT nakazuje wystawić faktury po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, wyłącznie wtedy, gdy wystawiona wcześniej faktura zaliczkowa lub kilka faktur zaliczkowych nie obejmują całej zapłaty. Konsekwentnie, w przeciwnym wypadku faktury tzw. rozliczającej nie wystawia się. Skoro zatem wystawione przez spółkę faktury zaliczkowe obejmowały 100 proc. wynagrodzenia za towar spółka nie ma obowiązku wystawiania na zadania kontrahentów faktur końcowych".

W przedstawionej sytuacji podatnik nie powinien był wystawiać faktury końcowej, skoro faktura zaliczkowa wystawiona 2 maja 2017 r. dokumentowała zaliczkę 100 proc.

Autor jest doradcą podatkowym

- Podatnik prowadzi biuro podróży. 28 kwietnia 2017 r. otrzymał on przelewem 100 proc. zaliczkę w wysokości 2300 euro za zorganizowany wyjazd. Zaliczkę tę podatnik udokumentował 2 maja 2017 r. fakturą VAT marża zaliczkową i uwzględnił ją – oszacowując marżę netto oraz kwotę VAT – w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP z 27 kwietnia 2017 r. Wyjazd odbył się na początku lipca 2017 r. i 11 lipca 2017 r. podatnik wystawił końcową fakturę VAT marża, którą przeliczył według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z 10 lipca 2017 r. Ponieważ ostatecznie ustalona marża różni się od wcześniej oszacowanej oraz zmienił się kurs euro, konieczna jest korekta. W jaki sposób ją zrobić? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów