VAT

Czy wsparcie w zarządzaniu ryzykiem jest zwolnone z VAT

Fotolia.com
Usługa wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym nie korzysta ze zwolnienia.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która domagała się potwierdzenia, że usługi wsparcia związane z ubezpieczeniami korzystają ze zwolnienia z VAT.

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że należy do międzynarodowej grupy będącej jednym z największych na świecie usługodawców oferujących usługi finansowe, w szczególności w sektorze ubezpieczeniowym.

Dla potrzeb prowadzonej działalności ubezpieczeniowej nabywa usługi od wyspecjalizowanych firm z grupy m.in. wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym oraz wsparcia aktuariatu.

Podatniczka podkreśliła, że są to usługi kluczowe z punktu widzenia prowadzonej działalności ubezpieczeniowej. Pozwalają bowiem na zarządzanie ryzykiem, które umożliwia efektywne i bezpieczne świadczenie usług ubezpieczeniowych. W tej sytuacji spółka oczekiwała, że fiskus potwierdzi prawo do objęcia opisanych usług zwolnieniem z art. 43 ust. 13 w zw. z 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Fiskus nie dopatrzył się jednak podstaw do przyznania prawa do preferencji. Stwierdził, że opisane czynności nie stanowią usług ubezpieczeniowych ani ich pośrednictwa, korzystających ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. W ocenie urzędników nie można ich uznać też za tzw. usługi pomocnicze objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. W konsekwencji uznali, że usługi wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym oraz wsparcia aktuariatu podlegają podstawowej 23-proc. stawce VAT.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała. Najpierw racji odmówił jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Ostatecznie stanowisko fiskusa potwierdził NSA.

W jego ocenie sporna usługa nie jest usługą ubezpieczeniową ani pośrednictwa. Nie ma też podstaw, aby uznać ją za pomocniczą w stosunku do usług ubezpieczeniowych, czyli właściwą czy niezbędną dla usługi głównej.

Jak tłumaczyła sędzia Małgorzata Fita, usługa niezbędna to ta, bez której podjęcie usługi ubezpieczenia nie jest możliwe. Nie można też spornej usługi uznać za właściwą, gdyż nie obejmuje funkcji charakterystycznych dla usługi ubezpieczeniowej.

NSA uznał, że co prawda sporne usługi mają charakter kompleksowy, ale nie są ani niezbędne, ani właściwe dla usług ubezpieczeniowych. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 2240/15

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL