Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Rejestracja VAT: Fiskus odwiedza nowe firmy w sobotnie poranki

Fotolia.com
Wydłuża się VAT-owska rejestracja. Przedsiębiorcy majš przez to problemy z prowadzeniem biznesu.

Zakładajšcy działalnoœć gospodarczš sš dokładnie sprawdzani przez urzędników. Także w domu.

– Założyłem firmę i 3 lutego złożyłem wniosek o rejestrację na potrzeby VAT. Pod koniec kwietnia dostałem pismo z urzędu, że sprawa zostanie załatwiona w czerwcu. A w ostatniš sobotę o godz. 9 miałem wizytę urzędnika w mieszkaniu, które wskazałem w zgłoszeniu jako siedzibę działalnoœci.

To historia naszego czytelnika. Jest fotografem i rozkręca własny biznes. Szykuje mu się parę intratnych zleceń. Ale nie może się doprosić o VAT-owskš rejestrację. A bez tego kontrahenci nie podpiszš z nim umowy i nie zapłacš. Bojš się, że nie odliczš VAT z jego faktur. A on sam nie wie, czy w ogóle może je wystawiać.

Walka z wyłudzeniami

– Nie jest to odosobniony przypadek – mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. – Takich sytuacji jest dużo. To skutek obowišzujšcych od 1 stycznia przepisów majšcych na celu walkę z wyłudzeniami VAT. Urzędnicy muszš przeprowadzić wizję lokalnš w każdej nowej firmie, by wykluczyć rejestrację tzw. słupów, powstajšcych tylko po to, aby wyłudzić podatek.

– Oczywiœcie taka weryfikacja to dobre rozwišzanie. Problemem jest natomiast mała liczba pracowników skarbówki, którzy zajmujš się sprawdzaniem nowych firm. Stšd kilkumiesięczne zaległoœci – dodaje Mariusz Korzeb.

Czy kontrahent odliczy

Kłopoty majš nie tylko małe firmy.

– Na rynku nieruchomoœci typowe jest, że do inwestycji zakłada się spółkę celowš. Teraz taka spółka musi czekać kilka miesięcy na rejestrację, a w tym czasie transakcja może jej przejœć koło nosa – mówi Marek Kolibski, doradca podatkowy, partner w KNDP.

Zapytaliœmy Ministerstwo Finansów o skutki wystawienia faktury przez oczekujšcego na rejestrację przedsiębiorcę. Z odpowiedzi wynika, że jego kontrahent nie może odliczyć wynikajšcego z niej podatku naliczonego.

– Moim zdaniem prowadzšcy działalnoœć przedsiębiorca powinien wystawiać faktury z VAT, nawet jeœli nie został jeszcze zarejestrowany, a jego kontrahent ma prawo do odpisu – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w FL Tax. – Obawiam się jednak, że fiskus takie transakcje zakwestionuje, a swoje racje przedsiębiorcy będš musieli wykazać w sšdzie, powołujšc się na unijne przepisy i wyroki.

O problemach z rejestracjš VAT nowych firm pisaliœmy już w „Rzeczpospolitej" z 4 maja ("Przedsiębiorcom coraz trudniej trafić do rejestru VAT").

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Michał Borowski, ekspert BCC, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Uważam, że ustawowy 30-dniowy termin to wystarczajšcy czas na sprawdzenie nowej firmy, jeżeli przedstawiła ona wszystkie dane i nie unika kontaktu. Niestety, rejestracja na potrzeby VAT trwa czasem dużo dłużej, co niewštpliwie blokuje rozwój działalnoœci. I uderza zwłaszcza w małe firmy, które przecież rzšd chce wspierać. Dziœ nikt nie będzie ryzykował kontaktów z niezarejestrowanym podatnikiem. Dlatego skarbówka powinna szybciej i sprawniej przeprowadzać VAT-owskš weryfikację. Pojawia się też pytanie, jakie gwarancje daje taka weryfikacja nowego przedsiębiorcy jego kontrahentom. Teraz często to nabywcy odpowiadajš za nieprawidłowoœci u sprzedawcy. Mam nadzieję, że po zaostrzeniu warunków rejestracji to się zmieni. Nie można będzie zarzucić kontrahentowi, że nie sprawdził sprzedawcy, bo przecież zrobił to już wczeœniej fiskus.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL