Polskie urzędy skarbowe kwestionują zakupy w ramach Tax Free

aktualizacja: 12.05.2017, 07:48
Foto: Fotolia

Skarbówka żąda od sklepu zwrotu VAT, jeśli cudzoziemiec spoza UE kupi kilka sztuk tego samego towaru.

Dzięki Tax Free miliony podróżnych spoza UE, głównie z Białorusi i Ukrainy, kupują bez VAT, jeśli towar wywiozą z Polski w bagażu osobistym. Gdy kupią, np. pięć telefonów, fiskus każe właścicielowi sklepu zapłacić VAT. I to z własnej kieszeni.

– Skarbówka kwestionuje rozliczenia sprzedawców, jeśli uzna, że ilość i częstotliwość zakupów dokonanych przez podróżnego świadczy już o profesjonalnym obrocie. Na celowniku są zwłaszcza telefony – mówi adwokat Arkadiusz Stępniewski. – Żąda wówczas od przedsiębiorców zapłaty VAT, który oni już wcześniej zwrócili cudzoziemcom.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE