Opodatkowanie udostępnienia komandytariuszowi leasingowanego samochodu

Spółka, która udostępnia komandytariuszowi leasingowany samochód z 50 proc. odliczeniem podatku, nie świadczy usług opodatkowanych.

Publikacja: 28.02.2018 05:10

Opodatkowanie udostępnienia komandytariuszowi leasingowanego samochodu

Foto: 123RF

- Spółka komandytowa jest leasingobiorcą samochodu osobowego, który został oddany do dyspozycji wspólnika-komandytariusza. Wspólnik, który nie jest pracownikiem spółki, wykorzystuje pojazd również do celów prywatnych, niezwiązanych z jej działalnością. Spółka odliczała połowę podatku naliczonego w związku z leasingiem, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Czy w związku z wykorzystywaniem przez wspólnika-komandytariusza tego samochodu również do celów prywatnych, spółka powinna rozliczyć VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług? – pyta czytelnik.

Za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów o VAT uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Bez związku z działalnością

Opodatkowaniu VAT powinno więc podlegać, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów, stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika, do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników – do ich celów bezpośrednio konsumpcyjnych, które nie mają żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu, wytworzeniu lub imporcie tych towarów lub ich części składowych.

Spółka odlicza podatek naliczony od wydatków związanych z używaniem leasingowanego samochodu osobowego z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z art. 86a ustawy o VAT, czyli 50 proc. podatku wynikającego z faktury >patrz ramka.

Przedsiębiorca odliczy połowę daniny

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty VAT, m.in. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (zob. art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Z kolei, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, stosownie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (zob. art. 2 pkt 34 ustawy o VAT). Mieszczą się tu m.in. samochody osobowe.

Auta z wyłączeniem

Stosownie do art. 8 ust. 5 ustawy o VAT, art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub

2) nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z kolei, w ww. przypadkach za nabycie towarów uznaje się również przyjęcie ich w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (art. 8 ust. 6 ustawy o VAT).

Zatem art. 8 ust. 5 i ust. 6 ustawy o VAT wyłączają konieczność opodatkowania VAT wykorzystania przez podatnika pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza, objętych 50-proc. ograniczeniem w odliczeniu podatku naliczonego.

Oznacza to, że użycie pojazdu samochodowego (np. samochodu osobowego) do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie podlega opodatkowaniu, gdy podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem tego pojazdu, w tym na podstawie umowy leasingu.

Skoro spółka nie odliczyła w całości podatku naliczonego w związku z leasingiem, a jedynie kwotę VAT naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, to prywatne wykorzystanie samochodu przez komandytariusza podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT.

Uwaga! Spółka nie musi korygować odliczonego podatku w wysokości 50 proc. kwoty podatku naliczonego z powodu wykorzystywania tego samochodu także do celów prywatnych komandytariusza.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 października 2017 r. (0111-KDIB3-1.4012.506.2017.1.WN).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

- Spółka komandytowa jest leasingobiorcą samochodu osobowego, który został oddany do dyspozycji wspólnika-komandytariusza. Wspólnik, który nie jest pracownikiem spółki, wykorzystuje pojazd również do celów prywatnych, niezwiązanych z jej działalnością. Spółka odliczała połowę podatku naliczonego w związku z leasingiem, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. Czy w związku z wykorzystywaniem przez wspólnika-komandytariusza tego samochodu również do celów prywatnych, spółka powinna rozliczyć VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług? – pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił