Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Urzšd skarbowy wykrył 360 tys. fikcyjnych faktur VAT

123RF
W 2015 r. skarbówka wykryła 360 tys. fikcyjnych faktur na 82 mld zł. W cišgu roku ich liczba wzrosła o 75 proc., a wartoœć o 150 proc. – wynika z danych Ministerstwa Finansów, do których dotarła „Rzeczpospolita".

Dla resortu finansów walka z wyłudzaniem VAT to absolutny priorytet. – Przestępcy sš coraz bardziej wyrafinowani – przyznaje Wiesława Dróżdż, rzecznik ministra.

– Nasila się zjawisko wykorzystywania fikcyjnych faktur przez legalnie działajšce firmy – mówi Karol Sarad z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Najwięcej budżet traci na tzw. karuzelach. Przestępcy tworzš zorganizowane struktury, by pozorować przepływ towarów między krajami UE i wyłudzać podatek. Dotychczas wystawianiem pustych faktur zajmował się tzw. słup, np. bezdomny, który rejestrował w tym celu fikcyjnš firmę. Teraz coraz częœciej przestępcy werbujš pracowników legalnych firm. Ich przełożeni zwykle o niczym nie wiedzš.

Oszuœci bardzo dbajš o zachowanie pozorów. Ale wpadajš czasem przez własnš bezczelnoœć. Inspektorzy z Gdańska podajš przykład dwóch firm, które sprzedawały sobie nawzajem ogromne iloœci tych samych ryb.

Izabela Głowacka z UKS w Białymstoku opowiada o „przedsiębiorcy", który sprzedawał miesięcznie tyle kawy, ile wynosi... jej półroczne spożycie w całym kraju.

Według ekspertów najwyższy czas na zdecydowane działania. – Te dane potwierdzajš słaboœć państwa, które od wielu lat zaniedbuje przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT – mówi Grzegorz Mularczyk, partner w kancelarii GWW Tax.

– Wzrost liczby ujawnianych oszustw to dobra wiadomoœć, ale to za mało – uważa Irena Ożóg z kancelarii Ożóg Tomczykowski. Jej zdaniem konieczna jest zmiana przepisów, która ułatwi służbom monitorowanie prawidłowoœci rozliczeń oraz pozwoli szybciej reagować na nadużycia. Może to być np. zintegrowanie deklaracji podatkowych z rejestrami sprzedaży.

Rzšd już zapowiada wiele zmian, które majš uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy z VAT. Przykładem jest stworzenie centralnego rejestru faktur czy wyposażenie urzędników w nowoczesne narzędzia informatyczne.

Dariusz Malinowski, partner w KPMG, jest jednak sceptyczny. Podkreœla, że powodzenie tych planów zależy od sprawnego działania administracji podatkowej. – W tym samym czasie zapowiadana jest duża reforma administracji skarbowej, co zawsze powoduje chaos organizacyjny – mówi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL