Urząd skarbowy wykrył 360 tys. fikcyjnych faktur VAT

aktualizacja: 18.02.2016, 06:52
Urząd skarbowy wykrył 360 tys. fikcyjnych faktur VAT
Urząd skarbowy wykrył 360 tys. fikcyjnych faktur VAT
Foto: 123RF

W 2015 r. skarbówka wykryła 360 tys. fikcyjnych faktur na 82 mld zł. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 75 proc., a wartość o 150 proc. – wynika z danych Ministerstwa Finansów, do których dotarła „Rzeczpospolita".

REDAKCJA POLECA

Dla resortu finansów walka z wyłudzaniem VAT to absolutny priorytet. – Przestępcy są coraz bardziej wyrafinowani – przyznaje Wiesława Dróżdż, rzecznik ministra.

– Nasila się zjawisko wykorzystywania fikcyjnych faktur przez legalnie działające firmy – mówi Karol Sarad z Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku.

Najwięcej budżet traci na tzw. karuzelach. Przestępcy tworzą zorganizowane struktury, by pozorować przepływ towarów między krajami UE i wyłudzać podatek. Dotychczas wystawianiem pustych faktur zajmował się tzw. słup, np. bezdomny, który rejestrował w tym celu fikcyjną firmę. Teraz coraz częściej przestępcy werbują pracowników legalnych firm. Ich przełożeni zwykle o niczym nie wiedzą.

Oszuści bardzo dbają o zachowanie pozorów. Ale wpadają czasem przez własną bezczelność. Inspektorzy z Gdańska podają przykład dwóch firm, które sprzedawały sobie nawzajem ogromne ilości tych samych ryb.

Izabela Głowacka z UKS w Białymstoku opowiada o „przedsiębiorcy", który sprzedawał miesięcznie tyle kawy, ile wynosi... jej półroczne spożycie w całym kraju.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE