Zasadą jest, że organ załatwia sprawę jedną decyzją

Aby można było wydać decyzję częściową, sprawa musi być podzielna. Zaskarżyć część decyzji można tylko wtedy, gdy zawarto w niej kilka samodzielnych rozstrzygnięć.

Publikacja: 17.10.2017 02:00

Zasadą jest, że organ załatwia sprawę jedną decyzją

Foto: AdobeStock

- Strona uzyskała zezwolenie na usunięcie drzewa. W decyzji tej wójt określił także wysokość opłaty za jego usunięcie. Strona potraktowała to zezwolenie oraz rozstrzygnięcie o opłacie jako dwie niezależne decyzje i odwołała się tylko od rozstrzygnięcia o wysokości opłaty. Czy, nie czekając na rozstrzygnięcie tej kwestii przez organ odwoławczy, strona może wyciąć drzewo, którego dotyczy zezwolenie?

Nie. Zgodnie z art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że organ załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. W orzecznictwie podkreśla się, że zasadą powinno być rozpatrzenie i rozstrzygnięcie sprawy co do jej istoty jedną decyzją.

Decyzję częściową można wydać tylko wtedy, gdy sprawa jest podzielna i można z niej wyodrębnić część nadającą się do samodzielnego rozstrzygnięcia. Aby dopuszczalne było wydanie decyzji częściowej, przedmiot postępowania musi być podzielny w tym znaczeniu, że możliwe jest rozstrzyganie kolejno co do istoty w odniesieniu do kilku elementów składających się na całe uprawnienie lub obowiązek. Kryterium dopuszczalności wydania decyzji częściowej ma więc charakter przedmiotowy, a nie podmiotowy (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2015 r., sygn. I OSK 1976/13, LEX nr 1769228). Wydanie decyzji częściowej jest zasadne w sytuacji, gdy sprawa jest podzielna, a zarazem tylko jej część została dostatecznie wyjaśniona i nadaje się do rozstrzygnięcia (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 lipca 2017 r., sygn. II SA/Po 351/17, LEX nr 2345434).

W wyroku WSA w Warszawie z 17 stycznia 2008 r. (sygn. I SA/Wa 1446/07, LEX nr 459769) podkreślono, że w razie konieczności wydania decyzji częściowej organ w uzasadnieniu decyzji powinien wskazać przyczyny takiego częściowego rozstrzygnięcia oraz poinformować o trybie i terminie rozpatrzenia pozostałej części sprawy. W sytuacji, gdy jedna decyzja zawiera kilka wyodrębnionych, samodzielnych rozstrzygnięć, strona może odwołać się od całej decyzji bądź ograniczyć ten środek zaskarżenia tylko do części decyzji, ale tylko jeżeli ta część nie wpływa na treść pozostałych rozstrzygnięć objętych decyzją, mogących samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym (wyrok NSA z 16 grudnia 2014 r., sygn. I OSK 872/13, LEX nr 1636871).

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z 83d ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (dalej u.o.p.) w zezwoleniu na usunięcie drzewa lub krzewu określa się m.in. wysokość opłaty za jego usunięcie (por. także art. 84 ust. 2 u.o.p.). Nie orzeka się więc w odrębnej decyzji o zezwoleniu na usunięcie drzewa lub krzewu, a w innej o opłacie za to usunięcie. W wyroku NSA z 5 października 2012 r. (sygn. II OSK 1060/11, LEX nr 1218398) wyjaśniono, że decyzja zezwalająca na usunięcie drzew i ustalająca jednocześnie wysokość należnej za to opłaty, niezależnie od redakcji osnowy tej decyzji, nie może być traktowana jako dwa odrębne i niezależne od siebie rozstrzygnięcia, które można oddzielnie zaskarżyć w drodze odwołania. Rozstrzygnięcie zezwalające na usunięcie drzew jest ściśle powiązane z wysokością ustalonej opłaty. Jeżeli nawet w odwołaniu zakwestionowano tylko wysokość opłaty za przewidziane do usunięcia drzewo, to, aby dokonać kontroli w tym zakresie, organ odwoławczy musi mieć możliwość dokonania oględzin tego drzewa. Strona nie może więc wyciąć drzewa, jeżeli decyzja pozwalająca na jego usunięcie nie jest jeszcze ostateczna.

podstawa prawna: art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257)

podstawa prawna: art. 83d, art. 84-86 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2134 ze zm.)

- Strona uzyskała zezwolenie na usunięcie drzewa. W decyzji tej wójt określił także wysokość opłaty za jego usunięcie. Strona potraktowała to zezwolenie oraz rozstrzygnięcie o opłacie jako dwie niezależne decyzje i odwołała się tylko od rozstrzygnięcia o wysokości opłaty. Czy, nie czekając na rozstrzygnięcie tej kwestii przez organ odwoławczy, strona może wyciąć drzewo, którego dotyczy zezwolenie?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP