Adwokaci apelują o ustawę regulującą rynek usług prawnych

Trzeba stworzyć ustawę o usługach prawnych i wskazać w niej jasno, kto ma świadczyć pomoc prawną Polakom – uważają adwokaci w swoim stanowisku przesłanym do Senatu.

Aktualizacja: 20.07.2018 06:34 Publikacja: 19.07.2018 18:00

Adwokaci apelują o ustawę regulującą rynek usług prawnych

Foto: Fotolia.com

Palestra jednoznacznie negatywnie oceniła propozycje uregulowania zasad działania kancelarii odszkodowawczych. Także radcowie prawni mają do niej wiele zastrzeżeń. Bez korekt ustawa będzie fikcją – pisze w liście do Senatu Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Czytaj także: Kancelarie odszkodowawcze do regulacji

Na mocy opisywanych propozycji zawartych w druku 862 wprowadzony ma zostać nowy typ umowy – o dochodzenie roszczeń odszkodowawczych. Minister sprawiedliwości zyskać ma zaś uprawnienie do określania maksymalnych wartości wynagrodzeń doradców odszkodowawczych, co ma chronić ich klientów przed wygórowanymi taksami.

Czytaj także: PIT: Zapłata dla kancelarii odszkodowawczej za wygraną sprawę tylko w części do kosztów

Projekt zabrania doradcom zrzekania się roszczeń bez zgody mocodawców, wprowadza także możliwość odstąpienia od umowy o dochodzenie roszczeń, jeżeli została zawarta w okolicznościach ograniczających klientowi możliwość należytego prowadzenia swoich spraw (np. na szpitalnym łóżku). Wreszcie tworzy obowiązek wypłaty odszkodowania bezpośrednio poszkodowanemu.

„Postanowienia te wzięły się stąd, że podmioty paraprawne działające na zasadach całkowitego braku wymagań i regulacji prowadziły tego rodzaju nieuczciwe praktyki handlowe wobec osób poszkodowanych w wypadkach" – zaznacza dr Magdalena Matusiak-Frącczak, adwokat, która przygotowała opinię dla Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prawniczka zaznacza, że zamiast „ustawy o usługach prawnych z prawdziwego zdarzenia, która zapewniałaby obywatelom pomoc prawną na najwyższym i wykwalifikowanym poziomie, ustawodawca proponuje usankcjonowanie (...) patologii".

Co ciekawe, w swym stanowisku palestra zauważa, że senatorowie, choć wprowadzają zawód doradcy, nie nakładają na jego przedstawicieli żadnych obowiązków kwalifikacyjnych. Efekt? O odszkodowanie dla klienta będzie mogła walczyć osoba, która nie ukończyła nawet szkoły podstawowej. Tymczasem za sprawą otwarcia zawodów adwokata i radcy wielu młodych prawników nie ma pracy. Tych zaś obowiązują wysokie standardy – w tym etyczne.

Prezes radców zauważa zaś, że ustawa poprzez brak odpowiednich zapisów dopuszcza bezkarność w przypadku naruszenia jej postanowień, np. dotyczących ograniczenia wynagrodzenia czy też niewłaściwego pozyskiwania klientów.

Etap: przed pierwszym czytaniem

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo