Kiedy urzędnik straci pracę

Członków korpusu jako przedstawicieli profesjonalnej i apolitycznej grupy zawodowej z założenia nie powinny dotykać zmiany na szczytach władzy. Jednak przepisy chronią ich stosunek pracy w ograniczonym zakresie.

Aktualizacja: 24.11.2015 07:13 Publikacja: 24.11.2015 06:45

Foto: 123rtf

W skład korpusu służby cywilnej wchodzą pracownicy służby cywilnej, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz urzędnicy służby cywilnej, którzy zatrudnieni są na podstawie mianowania (art. 3 ustawy o służbie cywilnej, dalej usc). Większą stabilizację zatrudnienia ustawa zapewnia urzędnikom, gdyż wymienia enumeratywnie sytuacje, kiedy ich zwolnienie jest możliwe. Natomiast na temat rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami sc milczy. Są oni zatem w tym zakresie traktowani jak wszyscy inni pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy (kp). I nie ma znaczenia, że pracują w sferze publicznej. Dla zakresu trwałości zatrudnienia bez znaczenia jest też stanowisko, jakie zajmuje dany członek korpusu służby cywilnej. Ważny jest tylko jego status.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona