- Urzędnicy z urzędu wojewódzkiego mają wziąć udział w szkoleniu organizowanym po godzinach. Czy może uczestniczyć w nim kobieta w ciąży?

Nie. Zgodnie z art. 106 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) członkowie korpusu takiej służby uczestniczą w szkoleniach w służbie cywilnej obejmujących: szkolenia centralne – organizowane i nadzorowane przez szefa Służby Cywilnej, a także szkolenia powszechne, w ramach indywidualnego programu rozwoju zawodowego, i specjalistyczne – planowane, organizowane i nadzorowane przez dyrektora generalnego urzędu.

Na podstawie art. 109 ust. 1 u.s.c. uczestnictwo członka korpusu służby cywilnej w szkoleniach przewidzianych dla tej służby wlicza się do jego czasu pracy, bez względu na to, czy dane szkolenie było organizowane w godzinach pracy tego podwładnego. Oznacza, że w takich przypadkach pracodawca musi pamiętać o obowiązujących podwładnych normach czasu pracy (art. 97 ust. 1 u.s.c.) oraz o rekompensowaniu im godzin nadliczbowych (art. 97 ust. 6–8 u.s.c.).

W sytuacji, gdy dane szkolenie jest szkoleniem w służbie cywilnej, a uczestniczenie w nim członka korpusu powoduje przekroczenie jego norm czasu pracy, czas szkolenia przekraczający te normy jest pracą w nadgodzinach. W przypadku kobiet w ciąży jest to niedopuszczalne, gdyż obowiązuje bezwzględny zakaz nadgodzin dla takich podwładnych (art. 97 ust. 10 u.s.c.). Kobieta w ciąży nie może więc wyrazić zgody na uczestniczenie w szkoleniu stanowiącym nadgodziny. Taką zgodę mogliby natomiast wyrazić członkowie korpusu sprawujący pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujący się dziećmi w wieku do ośmiu lat, gdyż w ich przypadku dopuszczalna jest praca w godzinach nadliczbowych za ich zgodą.

podstawa prawna: art. 97, art. 106, art. 109 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.)