Służba cywilna: jak liczyć staż przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej?

Czy okres bycia na bezrobociu przed zatrudnieniem w służbie cywilnej wlicza się do stażu pracy? Czy trzeba wrócić do pracy po wychowawczym aby dostać nagrodę jubileuszową?

Publikacja: 01.08.2017 02:00

Czy okres bycia na bezrobociu wlicza się do stażu pracy?

- Pracownik przed zatrudnieniem w służbie cywilnej był przez prawie dwa lata bezrobotnym (przez tyle był zarejestrowany w urzędzie pracy). Jednak zasiłek dla bezrobotnych pobierał tylko przez pół roku, nie korzystał też z innej pomocy oferowanej przez ten urząd. Czy przy ustalaniu prawa do dodatku stażowego lub nagrody jubileuszowej, należy wziąć pod uwagę cały okres bezrobocia tego pracownika?

Nie. Tylko okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej do okresu pracy, od których zależy prawo i wysokość zarówno nagrody jubileuszowej jak i dodatku stażowego wlicza się inne okresy tzw. okresy zaliczalne wynikające z przepisów odrębnych. Są to m.in.: okres służby wojskowej, służby w Policji i innych formacjach mundurowych, okres urlopu wychowawczego, a także okres pracy na roli, jeśli pracownik spełnia przesłanki określone w ustawie z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310).

Takim okresem zaliczanym do stażu pracy uwzględnianym przy ustalaniu wymienionych w pytaniu świadczeń pieniężnych jest też okres pobierania zasiłku przez osobę bezrobotną lub okres pobierania stypendium przez osobę bezrobotną skierowaną przez starostę na szkolenie lub odbywającą staż czy przygotowanie zawodowe dorosłych. Okres ten wlicza się zresztą nie tylko do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, ale także do okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1065 ze zm.).

Przepis ustawy o promocji zatrudnienia nie pozostawia, zatem żadnych wątpliwości. Do stażu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej czy ustalenia prawa i wysokości dodatku stażowego wliczony może być tylko okres pobierania przez pracownika zasiłku dla bezrobotnych. Okres, w którym był on tylko zarejestrowany w urzędzie pracy, jako bezrobotny już nie.

podstawa prawna: Art. 90, art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm.)

Czy trzeba wrócić do pracy po wychowawczym aby dostać nagrodę?

- Pracownica służby cywilnej od 1,5 roku przebywa na urlopie wychowawczym na niepełnosprawne dziecko. I poprosiła o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Nie wróci więc już do pracy. Ponieważ w trakcie urlopu minęło 20 lat odkąd pracuje w urzędzie zastanawia się czy nie straci przez to prawa do nagrody jubileuszowej?

Nie. W uchwale z 3 czerwca 1992 r. (I PZP 33/92, OSNCP 1993 nr 1-2, poz. 10) Sąd Najwyższy uznał, iż w sytuacji, gdy w czasie urlopu wychowawczego upłynął okres uprawniający do nagrody jubileuszowej a następnie umowa o pracę została rozwiązana w trybie art. 7„a" ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do niej a wypłata nagrody powinna nastąpić w dniu rozwiązania umowy o pracę. Orzeczenie to dotyczyło pracownicy, która po zakończeniu urlopu wychowawczego nie przystąpiła do pracy z powodu rozwiązania z nią stosunku pracy w trakcie tego urlopu. Wymieniona w cytowanym orzeczeniu ustawa już nie obowiązuje, ale nie ma to znaczenia, bowiem tę samą zasadę należy stosować bez względu na powód rozwiązania stosunku pracy z osobą przebywającą na urlopie wychowawczym.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 1865 Kodeksu pracy, okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze dopiero w dniu zakończenia tego urlopu. W sytuacji opisanej w pytaniu dojdzie do tego wraz z rozwiązaniem umowy o pracę. Urlop ten jest bowiem uprawnieniem, które przysługuje tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie kodeksu pracy. A zatem staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej i prawo do nagrody powinny być ustalane z dniem zakończenia stosunku pracy. Jak uznał SN w cytowanej na wstępie uchwale, moment rozwiązania stosunku pracy, będący momentem zakończenia urlopu wychowawczego jest chwilą, według której należy ustalić wynagrodzenie za pracę i obliczyć nagrodę jubileuszową. Przy czym, podjęcie pracy po urlopie nie jest warunkiem niezbędnym dla wypłacenia omawianej nagrody.   —Małgorzata Jankowska

podstawa prawna: Art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)

podstawa prawna: Art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm.)

Czy okres bycia na bezrobociu wlicza się do stażu pracy?

- Pracownik przed zatrudnieniem w służbie cywilnej był przez prawie dwa lata bezrobotnym (przez tyle był zarejestrowany w urzędzie pracy). Jednak zasiłek dla bezrobotnych pobierał tylko przez pół roku, nie korzystał też z innej pomocy oferowanej przez ten urząd. Czy przy ustalaniu prawa do dodatku stażowego lub nagrody jubileuszowej, należy wziąć pod uwagę cały okres bezrobocia tego pracownika?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego