Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Rzšd szykuje się do obrony

PAP, Leszek Szymański
To polityczny odwet europejskiego establishmentu – tak w PiS komentujš raport Komisji Weneckiej

Do 12 marca Polska ma czas na przesłanie swoich uwag do krytycznego projektu opinii Komisji Weneckiej, który w sobotę ku zaskoczeniu rzšdu Beaty Szydło ujrzał œwiatło dzienne. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", obecnie w MSZ pod kierownictwem wiceministra Aleksandra Stępkowskiego trwajš intensywne prace nad opracowaniem uwag zarówno do wniosków, jakie znalazły się w drafcie organu doradczego Rady Europy, jak i do formy jego upublicznienia.

– W Ministerstwie Spraw Zagranicznych analizowany jest projekt opinii Komisji Weneckiej. Przygotowujemy nasze uwagi. Mamy nadzieję, że zostanš uwzględnione – mówi „Rzeczpospolitej" rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Oburzenie polskich władz wzbudził sposób, w jaki krytyczna ocena działań rzšdu została przekazana przez Komisję Weneckš. – Fakt, że zanim dokument ten znalazł się na biurku pani premier, został opublikowany przez „Gazetę Wyborczš", i to w dniu dużej manifestacji KOD, bardzo mocno podaje w wštpliwoœć bezstronnoœć i dobre intencje Komisji Weneckiej – mówi „Rzeczpospolitej" jeden z ministrów.

Jego zdaniem to kompromituje Komisję Weneckš i ludzi, którzy wpływali na kształt tego raportu.

Według rzšdu – jak twierdzš nieoficjalnie jego przedstawiciele – w projekcie opinii znalazło się wiele zakłamań i nieœcisłoœci, a także mylenie pojęć, co wskazuje na niezrozumienie systemu prawnego w Polsce i wprost na próbę podporzšdkowania polskiego rzšdu europejskim organom.

– To akcja polityczna wymierzona w polski rzšd w wyniku odwetu establishmentu europejskiego wobec choćby naszego sprzeciwu w kwestii uchodŸców – twierdzi jeden z ministrów. Dodaje, że przesłanie uwag raczej nie wpłynie na zmianę ogólnej krytyki, która została już odnotowana w całej UE.

Sama premier zapowiedziała w sobotę, że rzšd zgłosi szereg uwag do projektu, a o decyzjach, jakie zostanš podjęte w wyniku krytycznej oceny, będzie można powiedzieć dopiero po otrzymaniu ostatecznej opinii komisji.

Z naszych informacji wynika też, że w samym rzšdzie trwa spór o to, kto ponosi odpowiedzialnoœć za kolejnš międzynarodowš wpadkę. Krytyczny wobec decyzji szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, aby poprosić komisję o zbadanie zmian w TK, jest choćby resort sprawiedliwoœci. – Coraz więcej osób w rzšdzie zaczyna podzielać opinię, że był to błšd, za który teraz będziemy długo płacili – stwierdza jeden z naszych rozmówców. Jak dodaje, obcišża to bezpoœrednio szefa polskiej dyplomacji, który musi teraz znaleŸć wyjœcie z tej sytuacji, co nie będzie łatwe.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL