- Mam na myśli oczywisty fakt jego (Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej - przyp. red.) chorobliwego alkoholizmu. Przykłady jego zachowania publicznego, które setki razy przekraczają zjawiska, o których mówiliśmy kiedyś w przypadku prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, na które można było wtedy patrzeć z przymrużeniem oka - uważa profesor, dodając, że Juncker ma także na koncie tworzenie raju podatkowego w Luksemburgu.

Zdaniem związanego z krakowskim konserwatywnym pismem Arcana historyka Unia musi przywrócić system mianowania na kluczowe stanowiska osób kompetentnych, a procedura wyboru powinna być jawna. - Jeżeli nie przywrócimy takiego sposobu wyboru na kierownicze stanowiska w UE, będziemy wciąż żyli nie tylko w atmosferze narastających podejrzeń, ale i przekonania, że za fasadą Unii kryją się interesy prawdziwych rozgrywających, którzy niekoniecznie mają na myśli interesy europejskie - powiedział Nowak.

Zdaniem publicysty twierdzenia, iż pod kierownictwem Junckera i Donalda Tuska Unia Europejska się rozwija, to "zaklęcia propagandowe". - Ta nierzeczywistość jednak kruszy się stopniowo w zderzeniu z faktami takimi jak Brexit, wciąż wisząca groźba Grexitu - powiedział portalowi wpolityce.pl Andrzej Nowak. - Deklaracja ogłoszona w Rzymie staje się sygnałem, który ma uspokoić ludzi, którzy żyją w rzeczywistości, a nie w propagandowej iluzji - dodał profesor.

Cały wywiad na portalu wpolityce.pl