Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Zuzanna Dšbrowska: Prosty przepis na ksenofobię

AFP
Siewcy nienawiœci nie majš wielu argumentów. Często sš to tylko chwyty retoryczne, które za trzecim powtórzeniem tracš œwieżoœć i powodujš lekkie mdłoœci.

Pełny przekrój takich klisz strachu dał Maciej Pawlicki na łamach portalu wPolityce, piszšc o kwestii uchodŸców. „Domagajš się od Polski ťkorytarzaŤ? Czy kapitulacji? Skojarzenia niestety uprawnione" – zatytułowany został wywód. Kto się domaga? Biskupi! Którym on dumnie jako Polak i patriota wypowiada posłuszeństwo. Łaskawie dopuszcza jednak, że np. kardynał Nycz czyni to z naiwnoœci i szlachetnoœci, „bo nie wie, do czego jest używany". A kto oœmiela się używać hierarchy do załatwienia ciemnych interesów? Przede wszystkim oczywiœcie lewica i liberałowie. Ale, rzecz prosta, nie sami: „Robiš to dziœ razem z chłystkiem na stolcu prezydenta przebrzmiałej potęgi, który poucza nas o wartoœciach, a zapomniał(...), że państwo francuskie w latach 1942–44 gorliwie wyłapywało francuskich Żydów oraz Żydów uchodŸców i ładowało ich na transporty do niemieckich obozów œmierci Auschwitz, Majdanka, Sobiboru" – ujawnia Pawlicki. To klasyczny chwyt, który znamy w wersji short: „bo u was bijš Murzynów". Tyle że jeœli już, to „bili". Francja zmaga się z rasizmem i Frontem Narodowym, ale uchodŸców przyjmuje. Możliwe, że ze wstydu za przeszłoœć.

Kolejnym partnerem w tym manipulowaniu kardynałem Nyczem sš Niemcy, to jasne. Wszak hasło „korytarza" to ich pomysł, a skoro użyli tego wyrażenia w 1939 r., to niczego nie zmieni przymiotnik „humanitarny". „Niemieckie domaganie się ťkorytarzaŤ przez polskie terytorium było słabo zakamuflowanym, butnym i bezczelnym domaganiem się złamania woli polskiego państwa i narodu". Co z tego wynika? Logika jest prosta: Niemcy używali terminu korytarz, a potem najechali œwiat i wymordowali miliony ludzi. Teraz polski Episkopat, domagajšc się korytarzy humanitarnych, powodowany jest zapewne tym samym motywem.

Maciej Pawlicki nie mógł sobie darować koronnego argumentu wszystkich nienawistników. Bezkompromisowo wzywa kardynała Nycza do oddania swojego apartamentu uchodŸcom z Syrii i stawia warunek: kardynał ma najpierw rozwišzać problem muzułmańskich uchodŸców z Czeczenii, którzy podobno terroryzujš Górę Kalwarię. To nic, że Koœciół Czeczenów nie zapraszał, a partie prawicowe nosiły czapki z karakułów na znak solidarnoœci z przeœladowanymi przez strasznych Rosjan wojownikami. Winien jest kardynał wraz z liberalno-lewicowymi elitami. Co za czasy!

Te wywody ilustrowane sš nazistowskimi wyrażeniami takimi jak „Lebensraum" (przestrzeń życiowa), żeby się wszystko kojarzyło jak trzeba. Tekst Pawlickiego ma jednak pewnš wartoœć: można go wydrukować i mieć pod rękš na wszelki wypadek. Kiedy ktoœ was zapyta, czy w Polsce mieszkajš ksenofobowie przepełnieni sztucznš wiarš i nienawiœciš do ofiar, wystarczy ten tekst pokazać. Dalszych pytań nie będzie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL