Społeczeństwo

Niemcy do imigrantów: Integracja lub powrót

aktualizacja: 30.03.2016, 06:58
Syryjskie dzieci przed schroniskiem dla uchodźców w Clausnitz w Sakson...
Syryjskie dzieci przed schroniskiem dla uchodźców w Clausnitz w Saksonii
Foto: AFP, Jens Schlueter

Rząd chce nałożyć na imigrantów wiele obowiązków, w tym zamieszkania we wskazanym miejscu.

REDAKCJA POLECA

Jak twierdzi szef MSW Thomas de Maiziere (CDU), już w maju gotowy będzie projekt kolejnej zmiany prawa azylowego. Kto będzie unikał nauki języka niemieckiego lub pracy, ten nie będzie mógł liczyć na uzyskanie zgody na stały pobyt. To po trzech latach. Tyle czasu mają imigranci na udowodnienie, że chcą się integrować.

Niewykluczone, że brak postępów w zdobywaniu wiedzy językowej i zawodowej w Niemczech skutkować będzie sankcją w postaci redukcji zasiłków, jakie otrzymują od chwili przybycia. Początkowo są to zasiłki o charakterze materialnym, a po rozpatrzeniu wniosków azylowych także zasiłki finansowe. Dla osoby samotnej kieszonkowe wynosi 140 euro miesięcznie. Co ważniejsze, sankcje tego rodzaju grozić będą ojcom rodzin, którzy będą zabraniać swym żonom czy córkom uczestnictwa w zajęciach integracyjnych.

Najbardziej kontrowersyjne są jednak propozycje zmian dotyczące miejsca zamieszkania imigrantów.

Jak zapowiada de Maiziere, imigranci kierowani będą do określonych miast i regionów krajów, gdzie będą zmuszeni mieszkać pod groźbą utraty prawa do wsparcia ze strony państwa. Taka regulacja ma zapobiec powstawaniu gett etnicznych w niemieckich miastach. Imigranci mieliby uzyskać prawo do zmiany miejsca zamieszkania dopiero wtedy, gdy staną ekonomicznie na nogi i nie będą korzystali z pomocy państwa. Pewne rozproszenie imigrantów powinno także ułatwić integrację i nawet asymilację w nowym środowisku.

– Ciekawe, jaka formuła prawna zostanie zastosowana, gdyż na pierwszy rzut oka proponowane rozwiązanie wydaje się niezgodne z konstytucją – mówi „Rzeczpospolitej" Dir Halm, ekspert Centrum Badań Tureckich w Essen.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE