Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Japonia odrzuca 99 proc. wniosków o azyl

Fotolia.com
Z 8193 wniosków o azyl rozpatrzonych w 2016 przez japońskie Biuro Imigracyjne pozytywnie rozpatrzono tylko 28 - pisze AFP.

Japońscy urzędnicy tłumaczš, że większoœć wniosków zostaje odrzucona, ponieważ imigranci starajšcy się o azyl to w rzeczywistoœci imigranci ekonomiczni z uboższych azjatyckich państw.

- Liczba wniosków od osób pochodzšcych z Syrii, Afganistanu czy Iraku jest niewielka - podkreœla Yasuhiro Hishida, rzecznik Biura Imigracyjnego.

AFP zwraca jednak uwagę, że w Japonii brak jest systemowego wsparcia dla uchodŸców. Agencja opisuje historię Liliany, imigrantki z Afryki (jej imię zostało zmienione), która uzyskała azyl, ale twierdzi, że nie ma szans na darmowy kurs języka japońskiego, mieszkanie socjalne w Japonii znaleŸć jest bardzo trudno, a ponadto - jak twierdzi kobieta - w wielu miejscach spotyka się z dyskryminacjš.

- Oni nie płacš za studia, nie pomagajš w otrzymaniu pożyczki, nie dadzš ci mieszkania socjalnego. Jesteœmy pozostawieni samym sobie, musimy walczyć sami - mówi rozmówczyni AFP. Kobieta ma też problem ze sprowadzeniem do Japonii swojej córki - kolejne wnioski nastolatki o zgodę na wizytę u matki sš odrzucane.

Krytycy takiego antyimigranckiego nastawienia zwracajš uwagę na to, że Japonia potrzebuje imigrantów, ponieważ kraj się wyludnia - w 2060 roku populacja Japonii ma zmniejszyć się ze 127 do 87 milionów.

Problemem, jak pisze AFP, jest też dyskryminacja cudzoziemców - z marcowego badania przeprowadzonego przez japoński resort sprawiedliwoœci wynika, że 30 proc. cudzoziemców w Japonii twierdzi, że byli ofiarami dyskryminacji. Co czwarty uważa, że nie dostał pracy dlatego, że nie jest Japończykiem.

ródło: AFP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL