KUKE ubezpieczy polski eksport do Iranu

aktualizacja: 05.03.2016, 14:12
Foto: 123rtf

Polskim eksporterom będzie łatwiej handlować z Iranem. Wzrośnie bezpieczeństwo transakcji dzięki ubezpieczaniu kredytów eksportowych do tego kraju.

Taką możliwość otworzył Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych na wniosek Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE. Ubezpieczenia średnio i długoterminowych kredytów eksportowych oraz inwestycji w Iranie w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa są dostępne od początku marca. Obecnie trwa nabór wniosków o ubezpieczenie. Do KUKE zgłaszają się już także podmioty irańskie zainteresowane współpracą z polskimi dostawcami, a także banki gotowe do udzielenia finansowania dla takich transakcji.
Należności eksportowe z odroczonym do 2 lat terminem płatności dla polskich firm FMCG od kontrahentów z Iranu ubezpiecza Korporacja od wielu lat. Na rynku irańskim cieszą się m.in. polskie słodycze i ciastka. W ostatnich kilku dniach KUKE wyszła z inicjatywą uruchomienia ubezpieczeń dla kontraktów finansowanych kredytem średnio i długoterminowym na dostawy m.in. maszyn i urządzeń, środków transportu, oraz usług realizowanych przez polskie firmy działające w Iranie. To efekt wzrostu zainteresowania tym rynkiem po zniesieniu nałożonych na Iran sankcji związanych z programem jądrowym. Polscy przedsiębiorcy chcą skorzystać z możliwości, które stworzyło otwarcie irańskiego rynku, zwłaszcza że gospodarka Iranu, pomimo sankcji, była uważana za jedną z najbardziej dynamicznych na Bliskim Wschodzie. 80 milionów konsumentów kreuje ogromny potencjał gospodarczy. Polskie firmy liczą na kontrakty w takich sektorach jak wydobywczy, górniczy, transportu oraz ochrony środowiska.
Według KUKE, chęć polsko-irańskiej współpracy gospodarczej dodatkowo wzmacniają pozytywne prognozy makroekonomiczne zaprezentowane przez analityków Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ostatniej odsłonie World Economic Outlook. Obecnie, po formalnym zniesieniu sankcji, możemy spodziewać się jeszcze lepszych prognoz zwłaszcza dla 2017 i 2018 roku – informuje KUKE. Jej prezes, Marek Czerski, weźmie udział w planowanej na 6-9 marca misji gospodarczej do Iranu.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE