Transport drogowy

Szykują nowe odcinki ekspresówki S7

123rf.com
W drugiej połowie roku rozkręcają się inwestycje na drodze ekspresowej S7.

W środę 13 września rozstrzygnięty został przetarg na zaprojektowanie i budowę 21,5-kilometrowego odcinka Mława - Strzegowo. To kolejny z czterech fragmentów trasy na terenie województwa mazowieckiego, przygotowywany do przebudowy. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został przetarg na budowę 22-kilometrowego odcinka S7 Napierki - Mława.

Odcinek pomiędzy Mławą a Strzegowem wybuduje konsorcjum firm PORR Polska Infrastructure z Warszawy oraz PORR Bau z Wiednia. Podczas wyboru ofert brano pod uwagę cenę, a także dwa inne kryteria: termin wykonania oraz warunki gwarancji. PORR zaproponował 446,2 mln zł. Potencjalni wykonawcy mogli na etapie składania ofert zaproponować realizację przedsięwzięcia w terminie od 34 do 37 miesięcy. Wszyscy zadeklarowali 34 miesiące, podobnie jak 10-letnią gwarancję jakości wykonanych prac. Konsorcjum PORR, jeszcze przed przystąpieniem do robót w terenie, będzie musiało przygotować projekty budowlane, a następnie wystąpić o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Pozostałe dwa odcinki trasy S7, jakie będą przebudowywane na terenie Mazowsza, to Strzegowo-Pieńki o długości 22 kilometrów oraz Pieńki – Płońsk o długości prawie 14 kilometrów.

Z kolei miesiąc wcześniej podpisano trzy umowy na projekt i budowę południowego wylotu S7 z Warszawy (od węzła Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy - POW) do obwodnicy Grójca. Inwestycja została podzielona na trzy kontrakty. Blisko 7-kilometrowy odcinek od POW do Lesznowoli, od Lesznowoli do Tarczyna o długości 15 kilometrów oraz pomiędzy Tarczynem a Grójcem o długości 8 kilometrów. Na trasie zaplanowano budowę 6 węzłów: Zamienie, Lesznowola, Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ oraz Tarczyn Południe. Przy czym na odcinku pomiędzy Południową Obwodnicą Warszawy a Lesznowolą będą dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, a od Lesznowoli do Grójca – po dwa pasy ruchu, za to z 12-metrową rezerwą pod trzeci pas.

Droga ekspresowa S7 biegnie od Gdańska poprzez aglomerację warszawską, województwo świętokrzyskie i aglomeracje krakowską do Rabki Zdrój. Jej projektowana długość przekracza 700 kilometrów, co daje jej status najdłuższej drogi ekspresowej w Polsce.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL