Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Trump nie potępia białych ekstremistów

AFP
Zamach zwolennika skrajnej prawicy w Charlottesville zwraca uwagę na wpływ prezydentury Trumpa na renesans takich postaw.

Zdecydowanie potępiamy te przejawy nienawiœci, bigoterii i przemocy z wielu stron – powiedział Donald Trump po wydarzeniach w Charlottesville w Virginii.

W sobotę w trakcie wiecu sił skrajnie prawicowych doszło tam do aktu terrorystycznego jednego z ich fanatycznych zwolenników. 20 -letni James Alex Fields jr. z Ohio wjechał na pełnym gazie swym samochodem w inny samochód otoczony przez tłum przeciwników skrajnych prawicowców. Zginęła 32-letnia kobieta, a 19 osób  zostało rannych. Rany w starciach w czasie zamieszek odniosło kilkanaœcie innych osób. W czasie demonstracji nie brakowało prawicowców z wycišgniętš prawš rękš w hitlerowskim pozdrowieniu.

Tego Trump jednoznacznie nie potępił. Wywołało to pod jego adresem falę krytyki, że nie doœć energicznie odcišł się od rosnšcej w siłę skrajnej prawicy, oœmielonej jego sukcesem wyborczym. Przeciwnicy Trumpa podkreœlajš, że w swej wypowiedzi celowo mówił o „przemocy z wielu stron", relatywizujšc tym samym niebezpieczeństwo ze strony rasistowskich suprematystów.

„Jeżeli pozwalamy, aby takie rzeczy miały miejsce poprzez cichš zachętę czy zaniechanie, jest hańbš i niszczšce dla naszych wartoœci" – napisała na Twitterze Hillary Clinton. W duchu oskarżeń pod adresem Trumpa wypowiadało się w czasie weekendu wielu polityków oraz mediów. Ich zdaniem działania obecnej administracji prowadzš do umacniania się skrajnej prawicy. Rezultatem zaczadzenia takš ideologiš majš być wydarzenia w Charlottesville.

Wszystko zaczęło się w pištek wieczorem, gdy liczni nacjonaliœci, rasiœci i naonaziœci zorganizowali pochód z pochodniami na terenie kampusu uniwersyteckiego. Głosili hasła w rodzaju blood and soil, co było czytelnym nawišzaniem do ideologii III Rzeszy. Gdy doszło do zamieszek, demonstranci zostali rozproszeni przez policję.

Pojawili się następnego dnia, w sobotę na ulicach w centrum Charlottesville. Ten wiec był od dawna zaplanowany pod hasłem „Unite the Right" (Zjednoczmy prawicę). Jednym z organizatorów był Ku Klux Klan. Miał być w zasadzie protestem  przeciwko decyzji władz miejskich o usunięciu z przestrzeni publicznej pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk południowej konfederacji w czasie wojny secesyjnej. Podobne protesty miały miejsce w wielu innych miastach USA, które postanowiły w ostatnich latach pozbyć się pamištek po Konfederacji. Tak było w marcu w Nowym Orleanie czy niedawno w St. Louis. Fala protestów przybrała mocno na sile po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa. Siły konserwatywne, zwłaszcza rasistowskie, ruchu białych suprematystów mocno się uaktywniły, liczšc na pozytywny odbiór ich działalnoœci przez Biały Dom.

Nie przypadkiem były szef Ku Klux Klanu David Duke wyjaœniał mediom, że celem demonstrantów było wypełnienie wyborczej obietnicy Donalda Trumpa o odzyskaniu własnego kraju (take our country back).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL