Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Janusz Zemke: Coraz więcej władzy oddajemy służbom

tv.rp.pl
Coraz więcej władzy oddajemy służbom. Należę do tych, którzy majš wobec tego wštpliwoœci. Terroryœci łamiš prawo, więc zwiększenie praw służb będzie bardziej uderzało w zwykłych ludzi. Trzeba znacznie radykalniej, ostrzej reagować wobec osób, które do terroryzmu nawołujš - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony narodowej.

Rozmowa rozpoczęła się od tematu narastajšcej fali terroryzmu, który w ostatnich tygodniach najbardziej dotknšł Wielkš Brytanię. Co należy zrobić żeby minimalizować ryzyko zamachów? - Myœlę, że będš głębsze zmiany, które będš polegały na zawężaniu swobód, które mamy - mówił Zemke.

Jego zdaniem walka z terroryzmem odbije się na prywatnoœci zwykłych obywateli, którzy będš coraz bardziej inwigilowani. - Coraz więcej władzy oddajemy służbom. Należę do tych, którzy majš wobec tego wštpliwoœci. Terroryœci łamiš prawo, więc zwiększanie praw służb bardziej będzie uderzało w zwykłych ludzi. Trzeba znacznie radykalniej, ostrzej reagować wobec osób, które do terroryzmu nawołujš - mówił Zemke.

 

- Służby za bardzo zaufały metodom podglšdów i podsłuchów, a odpuœciły za to pracę z agenturš, z pozyskiwaniem informatorów - uważa eurodeputowany SLD. - W ABW sš całe komórki nastawione na rozpoznanie terroryzmu, ale na temat sukcesów służb nie mam wiedzy. Służbom Ÿle służš personalne zmiany. Brakuje w nich stabilizacji - dodał.

Innym wštkiem były powstajšce Wojska Obrony Terytorialnej, które mogłyby wspierać służby w walce z terroryzmem.

- W cišgu najbliższych lat ma być to grupa ok. 50 tys. zł. - powiedział Zemke. - Jeœli dobrze rozumiem zamysł ministra Antoniego Macierewicza, to jeœli Rosjanie wkroczš, to wojska WOT będš walczyły w okopach na terenie, który dobrze znajš. Nie widzę jednak powodów, żeby Rosjanie mieli jednak wkroczyć. Co wtedy będzie robiła Obrona Terytorialna? - pytał europoseł.

Na koniec Zemke powiedział, że nie spodziewa się odwołania szefa MON Antoniego Macierewicza, który poza prezesem PiS, ma swój elektorat wœród wyborców obozu władzy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL