Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Turcja: Zamach w Stambule. Sš ofiary

AFP
W centrum Stambułu, na ulicy Istiklal, doszło do eksplozji - informujš lokalne media. W eksplozji, która miała być wynikiem ataku terrorystycznego, zginęło pięć osób, a 36 zostało rannych (wœród rannych jest 14 obcokrajowców).

Jednš z ofiar ataku ma być napastnik - terrorysta-samobójca. Turecki minister zdrowia Mehmet Müezzinoglu oœwiadczył, że spoœród 36 rannych siedmioro jest w stanie krytycznym. CNNTurk podaje, że do zamachu doszło w momencie, gdy napastnik kierował się do miejsca, w którym chciał dokonać ataku - nie wiadomo jednak dlaczego zdetonował ładunek wybuchowy wczeœniej.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wœród rannych jest szeœciu obywateli Izraela, jeden Niemiec, jeden Islandczyk, jeden Irańczyk, dwóch Irlandczyków, dwóch Amerykanów i jeden obywatel ZEA.

- Jako naród znaleŸliœmy się w sytuacji, w której jesteœmy narażeni na nieograniczone, nieludzkie, zdradzieckie ataki - powiedział minister Müezzinoglu.

Według pierwszych doniesień do eksplozji doszło w sšsiedztwie jednej z galerii handlowych. Inne Ÿródła mówiš o tym, że terrorysta zdetonował ładunek przed barem z kebabem.

Turecka Rada Radiofonii i Telewizji tymczasowo zakazała relacji z miejsca ataku. Zakaz obejmuje relację na żywo z miejsca wybuchu, publikowanie zdjęć przedstawiajšcych miejsce ataku tuż po wybuchu i zdjęć ofiar ataku. 

Niemiecki MSZ, który 17 marca podjšł decyzję o zamknięciu ambasady w Ankarze i konsulatu w Stambule w zwišzku z zagrożeniem terrorystycznym, teraz apeluje do obywateli Niemiec przebywajšcych w Stambule, by bez potrzeby nie opuszczali swoich hoteli. 

Jednym ze œwiadków ataku była brytyjska piosenkarka Skin z grupy "Skunk Anansie". "Ogromny wybuch przed hotelem. Nic mi nie jest, jestem wstrzšœnięta, martwi ludzie, straszne sceny" - napisała na swoim profilu na Twitterze artystka.  

Rejon, w którym doszło do eksplozji został wyłšczony z ruchu. Trwa akcja ratunkowa, na miejscu jest już policja i pogotowie.

Według œwiadków nad miejscem, w którym doszło do wybuchu kršży policyjny helikopter.

Przedstawiciel tureckich władz powiedział w rozmowie z agencjš Reuters, że jak dotšd wszystko wskazuje na to, iż zamachowiec zwišzany był ze zdelegalizowanš Partiš Pracujšcych Kurdystanu lub zwišzanš z niš organizacjš. Zamachowiec miał pierwotnie zdetonować ładunek w innym miejscu, ale został spłoszony przez funkcjonariuszy policji i wysadził się w powietrze z obawy przed schwytaniem go przez służby bezpieczeństwa - twierdzi rozmówca agencji Reuters.

13 marca w Ankarze doszło do zamachu terrorystycznego, do zorganizowania którego przyznała się jedna z kurdyjskich bojówek. W zamachu zginęło 37 osób. W odwecie tureckie lotnictwo zaatakowało pozycje Kurdów w Iraku.

Prezydent Erdogan potępiajšc zamach w Ankarze stwierdził, że Kurdowie zaczynajš atakować cywilów, ponieważ przegrywajš walkę z tureckimi siłami bezpieczeństwa. - Takie ataki zwiększš jedynie naszš determinację, by pokonać terrorystów - oœwiadczył.

ródło: Hurriyet News,BBC,CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL