Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Tenis

Roger Federer zdobył w Indian Wells swój 90. tytuł ATP Tour

Roger Federer zdobył w Indian Wells swój 90. tytuł ATP Tour
AFP
Było przedwioœnie w Indian Wells, będzie wiosna w Miami. Z niš kiełkuje nadzieja, że Agnieszka Radwańska obudzi się z zimowego snu.

Pierwszy z wielkich marcowych turniejów w USA zakończył się interesujšco: w szwajcarskim finale Roger Federer wygrał ze Stanem Wawrinkš (6:4, 7:5), w rosyjskim Jelena Wiesnina pokonała Swietłanę Kuzniecowš (6:7, 7:5, 6:4).

Były to różne sukcesy: dla szwajcarskiego mistrza kolejne potwierdzenie, że majšc zdrowie, może jeszcze wiele osišgnšć; dla tenisistki z Soczi wreszcie dobry powód, by uwierzyć, że jej przeznaczeniem nie jest wyłšcznie gra deblowa.

W Indian Wells przegrywali wielcy (Novak Djoković, Andy Murray) i wielkie (Andżelika Kerber, Karolina Pliskova), odpadła wczeœnie także Agnieszka Radwańska. Jej tegoroczny bilans nie porywa: 8 zwycięstw, 6 porażek. Po nieudanym turnieju na kalifornijskiej pustyni Radwańska spadła na ósme miejsce w rankingu WTA, za Garbine Muguruzę i Swietłanę Kuzniecowš, blisko sš Madison Keys i Elina Switolina, słowem – w Miami nie tylko trzeba gonić najlepsze, ale też uciekać przed młodš zmianš.

Po wczesnej porażce Radwańska zyskała kilka dni na trening przy domu (ma apartament w Miami) i przystosowanie do oceanicznego klimatu. Została rozstawiona z nr. 5, przed niš sš Kerber, Pliskova, Simona Halep i Dominika Cibulkova. Wcišż wielkš nieobecnš pozostaje Serena Williams, którš wyłšczyła z gry w marcu kontuzja kolana.

Pierwszy mecz Radwańska zagra w czwartek lub pištek, zacznie od drugiej rundy – z Chinkš Qiang Wang lub kwalifikantkš. W kwalifikacjach dzięki dzikiej karcie zagrała Urszula Radwańska (321. WTA), lecz od razu przegrała z Kolumbijkš Marianš Duque-Marino 2:6, 2:6. Magda Linette (73. WTA) też wystšpi w kwalifikacjach.

Turniej męski w Miami będzie musiał się obejœć bez Murraya (nr 1 ATP) i Djokovicia (nr 2, pięć zwycięstw na Florydzie). Obaj zgłosili urazy łokci, choć można przypuszczać, że chodzi raczej o chwilę spokoju na trening przed turniejami na kortach ziemnych. Jo-Wilfried Tsonga poinformował, że nie przyjedzie, gdyż wkrótce zostanie ojcem. Nie zagra też Marin Cilić. Pozostali znani tenisiœci, także finaliœci z Indian Wells, sš na liœcie uczestników, choć w poniedziałek organizatorzy jeszcze wstrzymywali się z podaniem drabinki. W deblu zagrajš Łukasz Kubot z Brazylijczykiem Marcelo Melo (finaliœci z Indian Wells), Marcin Matkowski z Francuzem Fabrice'em Martinem oraz Alicja Rosolska z Amerykankš Christinš McHale.

W czasie gdy œwiatowe życie toczyć się będzie w Miami, najlepszy polski tenisista Jerzy Janowicz (183. ATP) zagra w dwóch challengerach ATP w Meksyku – od wtorku w Guadalajarze (pula nagród 50 tys. dol.), w następnym tygodniu w Leon (75 tys. dol.). W pierwszym z tych turniejów trafił od razu na rozstawionego z nr. 8 Samuela Grotha (188. ATP). Łšczy ich podobne miejsce w rankingu oraz potężny serwis.

Australijczyk jest w tej specjalnoœci nieoficjalnym rekordzistš œwiata – w 2012 roku w Busan posłał piłkę z prędkoœciš 263,4 km/godz. Janowicz wspólnie z Chorwatem Ivo Karloviciem (rekordzistš œwiata drugiego serwisu – 232 km) zajmujš czwarte miejsce (251 km). Meksykańscy kibice chyba się ucieszš.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autora: k.rawa@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL