Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telewizja

Gdy telewizja stała się konfesjonałem

materiały prasowe, Planete+
Lata 80. Na szklanym ekranie rozpoczęły zupełnie nowš epokš. W USA kończyły się seriale rozpoczęte w latach 70., takie jak „M*A*S*H”, którego ostatni odcinek oglšdały 123 miliony ludzi – tak wielka widownia miała się już nie powtórzyć w nadchodzšcej przyszłoœci, gdy wkraczajšca telewizja kablowa rozpraszała widzów i rozpoczynała swš wielkš ekspansję.

Wystartowało MTV, pierwszy na œwiecie całodobowy kanał muzyczny skierowany do pokolenia 20-latków deklarujšcych: „Chcemy MTV: teledysków i mody”. Serial „Policjanci z Miami” przypominał długi teledysk – z dopełniajšcš całoœć estetykš MTV i rockiem tworzšcym nastrój.

W 1984 roku pojawił się „Bill Cosby Show”. Jako jedyny opowiadał o czarnoskórej rodzinie z wyższej klasy œredniej, choć nie zajmował się jej poważnymi sprawami. Przycišgnšł jednak do NBC wielkš widownię, bo ludzie utożsamiali się z grupš, którš widzieli na ekranie.

Telewizja zmieniła się w konfesjonał. Goœcie programów ujawniali bez żenady milionom widzów bolesne i wstydliwe fakty ze swojej egzystencji. Poczštek lat 80. zdominował Phill Donahue przedstawiajšc zawiłe sprawy kobiet.

– Odwiedzały nas osobistoœci, geje, więŸniowie, kandydaci na prezydenta, nieraz w jednej osobie – wspomina Phill Donahue. – To była jazda na latajšcym dywanie.

Rekordy oglšdalnoœci bił talk-show Oprah Winfrey.

- Chcę swoim życiem podnosić ludzi na duchu – deklarowała Winfrey. – Temu służy mój program. Oskarża się mnie o pogoń za sensacjš, ale przede wszystkim chcę dawać głos ludziom, którzy dotšd sšdzili, że sš sami.

Nieznane dotychczas emocje zaczšł wzbudzać sport, który przeobraził się w show. Budowały go takie postaci jak enfant terrible tenisa, czyli John McEnroe czy bokser Mike Tyson.

Lata 80. wniosły też do telewizji wiele agresji - im więcej konfliktów, tym bardziej rosła oglšdalnoœć. Amerykanie narzekali na takš telewizję, ale jš zachłannie oglšdali.

Bohater „Więzów rodzinnych”, Alex Keaton, uosabiał nowe pokolenie Amerykanów, które interesowała przede wszystkim kariera w biurze. Tamtejsza kultura zaczęła się zmieniać - telewizje przestawały obawiać się odnoszenia do konkretnych grup odbiorców. Twórcy opowiadali o zwykłych ludziach. No i telewizje coraz bardziej interesowała oglšdalnoœć

Premiera pierwszego odcinka oœmioodcinkowego amerykańskiego cyklu „Lata 80.” Przedstawiajšcego Stany Zjednoczone z tamtych lat w czwartek 7 grudnia o 22 w Planete.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL