Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telewizja

Pierce Brosnan w westernie

materiały
Stacja AMC pokaże w maju serial „Syn” na podstawie znakomitej powieœci Philippa Meyera.

„Syn” 42-letniego Philippa Meyera miał premierę w polskich księgarniach w paŸdzierniku 2016 r. i od razu zdobył œwietne recenzje wœród krytyków, czytelników, ale też wœród pisarzy - choćby Szczepana Twardocha, który w jednym z wywiadów powoływał się na twórczoœć amerykańskiego literata.

„Syn” opowiada o kilku pokoleniach amerykańskiej rodziny McCulloughów z Teksasu w cišgu 150 lat. Historia rozpoczyna się w XIX w., gdy dom kilkunastoletniego Eliego McCullougha zostaje najechany i zrównany z ziemiš przez bezwzględnych Komanczów. W kolejnych rozdziałach poznajemy losy osieroconego chłopca, który dorasta w surowych indiańskich warunkach, a następnie historię jego dzieci i wnuków. Z czasem rodzina McCulloughów wyrasta na najpotężniejszš familię w Teksasie.

Powieœć była nominowana do nagrody Pulitzera za 2013 r., a sam autor został w Ameryce uznany za pisarza, który dorównuje talentem swoim wielkim poprzednikom piszšcym o amerykańskim południu – Williamowi Faulknerowi i Cormacowi McCarthy’emu. Choć warto zauważyć, że sam Meyer dorastał w Baltimore, położonym na północno-wschodnim wybrzeżu USA.

Trzy lata po premierze powieœci, amerykańska stacja telewizyjna AMC przystšpiła do realizacji serialu na podstawie ksišżki. Scenariusz stworzył sam Philipp Meyer, który jest także jednym z producentów serii. Oprócz niego w zespole twórców znalazło się doœwiadczone grono filmowców m. in. Jeremy Webb (serial „Masters of Sex”), John David Coles („House of Cards”), Tom Harper („Peaky Blinders”). Do roli głównej, czyli Eliego McCullougha wpierw przymierzano Sama Neilla, lecz ostatecznie w postać głowy rodziny wcielił się Pierce Brosnan, który od czasów zakończenia przygody z Jamesem Bondem wcišż eksperymentuje z wizerunkiem i szuka roli, dzięki której poczuje się spełniony jako aktor.

Serial miał już swojš amerykańskš premierę. Na poczštku kwietnia wyemitowano dwa pierwsze odcinki. Wkrótce produkcja będzie miała także premierę w polskiej telewizji: stacja AMC pokaże pierwszy z dziesięciu odcinków w czwartek 11 maja o godzinie 21.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL