Innowacyjne miasta walczą

Milion dolarów dostanie najbardziej innowacyjne miasto Europy. Wśród dziesiątki nominowanych, połowa leży w krajach nad Bałtykiem.

Aktualizacja: 25.09.2017 16:55 Publikacja: 25.09.2017 16:10

Innowacyjne miasta walczą

Foto: Fotolia.com

Kapituła nagrody European Capital of Innovation Award 2017 wybrała finalistów konkursu na najbardziej innowacyjne miasto Europy. Nagroda w wysokości miliona euro zostanie przyznana miastu, które stworzyło najbardziej sprzyjające warunki dla nowych, nietypowych rozwiązań. Miasta, które zajmą dwa kolejne miejsca otrzymają po 100 tysięcy euro.

Jak podkreśla portal copcap.com, w tym roku konkurencja jest bardzo silna, co potwierdza rosnące znaczenie nowych rozwiązań w europejskich miastach.

- Dzieje się tam mnóstwo interesujących rzeczy, ale spodziewamy się, że najlepsze dopiero przed nami. Czekam na ogłoszenie zwycięzców w listopadzie tego roku i mam nadzieję na dalszą współpracę z wyróżnionymi miastami – powiedział Carlos Moedas, unijny komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji.

Finałowa dziesiątka:

• Aarhus (Dania) – za zaangażowanie mieszkańców w funkcjonowanie system opieki społecznej i tworzenie laboratoriów innowacji.

• Berlin (Niemcy) – za wspólnotowe podejście do zarządzania miastem, w którym mieszkańcy mogą uczestniczyć w eksperymentach dotyczących różnych obszarów życia, od innowacji społecznych, przez logistykę, po sieci ekologicznych dostawców.

• Helsinki (Finlandia) – za światowy poziom edukacji; kulturę informatyczną, która sprzyja nowatorskim formom współpracy mieszkańców oraz instytucji przy wspólnym rozwiązywaniu problemów miejskiego życia, takich jak jakość powietrza, technologie morskie i opieka zdrowotna.

• Kopenhaga (Dania) – za wdrożenie modelu Living Lab, który zachęca obywateli i przedsiębiorców do uczestnictwa w sieci eksperymentalnych laboratoriów.

• Nicea (Francja) – za strategię inteligentnego miasta (Smart City). Umożliwia ona mieszkańcom uczestniczenie w podejmowaniu decyzji dotyczących zmian klimatycznych, zdrowej starości, zagrożeń środowiskowych i spraw bezpieczeństwa.

• Paryż (Francja) – za udział w projekcie FabCity. Władze zamierzają tu stworzyć największy na świecie kampus startupów, gdzie będą realizowane innowacyjne projekty mieszkańców i przedsiębiorców.

• Tallinn (Estonia) – za modelową realizację idei eCity – wszystkie miejskie służby i instytucje wprowadziły cyfrowe platformy obsługi.

• Tampere (Finlandia) – za program rozwoju miasta Grow.Smart.Together, angażujący mieszkańców, wyższe uczelnie i firmy prywatne w poszukiwanie inteligentnych rozwiązań sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy.

• Tel Awiw (Izrael) – za imponujące programy w obszarach nowych technologii oraz polityki miejskiej, dzięki którym w kraju tym jest największe zagęszczenie zgrupowań startupów.

• Tuluza (Francja) – za strategię Otwartej Metropolii, w której mieszkańcy i firmy współtworzą najważniejsze lokalne inicjatywy miejskie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 7 listopada w stolicy Portugalii podczas Lisbon Web Summit.

Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa
Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę