Według ankiety, która objęła 6,2 tys. pracowników europejskich małych i średnich firm (w tym 500 pracowników w Polsce), bezpieczeństwo danych stanowi najwyższy priorytet w strategii informatycznej MŚP. Tak uważa 83 proc. badanych. Co ciekawe, inwestycje w obszar bezpieczeństwa deklaruje aż 73 proc. przedstawicieli rodzimych spółek, co przewyższa średnią europejską aż o 30 proc.

Świadomość pracowników jest duża, bo 77 proc. respondentów przyznaje, że dla poprawy produktywności biznesu bardzo ważne jest, by dane klientów i firmy były skutecznie chronione w dowolnym miejscu wykonywania obowiązków. Wynik ten również przekracza średnią europejską aż o 14 proc. Eksperci podkreślają, że wyniki te jasno pokazują, iż kraje, które są dopiero na drodze do cyfrowej rewolucji, zwracają większą uwagę na wyzwania dotyczące bezpieczeństwa ich zasobów, również w kontekście cyberzagrożeń. MŚP z krajów zachodnich nie tyle nie dostrzegają wagi takich inwestycji, co już poczyniły je w przeszłości.

Niemal 3/4 właścicieli firm przyznaje, że zamierza zainwestować w technologie zapewniające bezpieczeństwo Zaś czterech na pięciu menedżerów zgadza się z twierdzeniem, że jest to priorytet w ich strategii IT. Oczywiście inwestycje we własną infrastrukturę są bardzo kosztowne. Duża część firm z segmentu MŚP nie ma wystarczających środków, aby własnym sumptem stworzyć bezpieczną infrastrukturę IT. – Współczesne zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni oznaczają, że małe i średnie firmy, które na własną rękę chcą rozwijać systemy bezpieczeństwa informatycznego, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Dotyczy to zapewnienia ochrony fizycznej, odpowiedniego oprogramowania i pomocy specjalistów. W tym przypadku świetną alternatywą okazuje się chmura obliczeniowa, która najczęściej oferuje dużo wyższy poziom ochrony danych, w porównaniu do systemów bezpieczeństwa wprowadzanych samodzielnie – mówi Tomasz Dorf z polskiego oddziału Microsoftu, odpowiedzialny za segment MŚP.

Jak tłumaczy, decydując się na zaufanego dostawcę chmury przedsiębiorca ma pewność, że to na dostawcy spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w kluczowych dla działalności firmy usługach, takich jak Office 365, Azure czy Dynamics CRM. – Klient, który korzysta z tychże usług ponosi jedynie niewielki koszt miesięcznej subskrypcji, a bezpieczeństwo otrzymuje w pakiecie – zaznacza Dorf.

Jak wyjaśnia Małgorzata Tylec-Gusakov, prezes zarządu FIT Specialist Recruitment, kluczowe jest, by technologie chmurowe spełniały wszelkie normy ochrony danych osobowych oraz zachowania prywatności. Z jednej strony technologia musi zapewniać szybkość i precyzję w odnajdywaniu danych zgromadzonych w zaawansowanych bazach złożonych z wielu rekordów, z drugiej musi zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa.