Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Hyperloop, czyli tunel Elona Muska coraz bliżej

Youtube
Miliarder nie lubi stać w korkach. Zamierza więc zbudować prywatny tunel na trasie do Los Angeles, w którym będzie mógł osišgnšć prędkoœć nawet do 1200 km/h.

Elon Musk, miliarder, prezes firm Tesla Motors i SpaceX po raz pierwszy zaprezentował swojš kontrowersyjnš ideę w 2013 r. Hyperloop ma być próżniowym tunelem, w którym wagony z pasażerami poruszajš się z olbrzymiš prędkoœciš, nawet do 1200 km/h. W założeniu ma w bezpieczny sposób zapełnić lukę pomiędzy pocišgami a samolotami, pozwalajšc na szybš podróż pomiędzy centrami miast oddalonych o kilkaset kilometrów. Od dwóch lat trwa konkurs, którego celem jest znalezienie optymalnych rozwišzań dla kapsuł. W zeszłym roku do drugiej fazy dostał się też zespół studentów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej Hyper Poland. Niestety, ich projekt nie został przetestowany w USA.

Do siedziby SpaceX w Hawthorne w Los Angeles przyjechało za to 27 konkursowych drużyn z mniejszymi wersjami swoich projektów. Czasu wystarczyło jednak na prezentację zaledwie trzech kapsuł: MIT, Uniwersytetu Technicznego w Delft oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium – podaje Geek Wire.

Niemiecka drużyna WARR Hyperloop osišgnęła w testach najlepszš prędkoœć maksymalnš – 94 km/h. Z kolei Holendrzy z Delft Hyperloop otrzymali największš liczbę punktów, sumujšc punkty za design, bezpieczeństwo i prędkoœć. Niska prędkoœć w stosunku do zapowiadanej wynika ze specyfiki testów: prototypowe kapsuły sš o połowę mniejsze niż zakładajš projekty, a eksperymentalny tunel ma zaledwie 1,25 km długoœci.

Gwiazdš dnia został naturalnie sam Musk. – Robicie niesamowite rzeczy, dobra robota – pochwalił wszystkich uczestników. – Naprawdę chodziło o to, by zachęcić do innowacji w transporcie. By ludzie ekscytowali się zupełnie nowymi formami, czymœ całkowicie odmiennym od tego, co znamy dzisiaj.

Warto również odnotować, że zespół Hyper Poland nie próżnuje. W warszawskim Instytucie Lotnictwa odbyła się konferencja, podczas której omawiano m.in. odważny pomysł budowy tunelu w Polsce. Dzięki niemu dojazd Warszawy do Wrocławia mógłby zajšć 20 minut. Polska kapsuła ma przypominać wyglšdem pocišgi dużych prędkoœci. Napędzana silnikami elektrycznymi będzie poruszać się zarówno na kołach, jak i unosić za pomocš lewitacji magnetycznej, zależnie od aktualnej prędkoœci. Docelowa prędkoœć to 540 km/h – czytamy na stronie projektu.

Elon Musk, nie mogšc doczekać się realizacji idei szybkiego transportu, miesišc temu zażartował na swoim Twitterze „Korki doprowadzajš mnie do szału. Zbuduję maszynę do dršżenia tuneli i zacznę kopać”.

Choć nie wiadomo nic o założeniu firmy kopišcej tunele ani o jakichkolwiek pozwoleniach na odwierty, ostatnie wypowiedzi sugerujš, że pełen emocji tweet może stać się czymœ więcej niż tylko żartem. W tym tygodniu œledzšcy przedsiębiorcę internauci mogli przeczytać wpis, że ekscytujšce sš postępy na tunelowym froncie, a ludzie Muska planujš zaczšć kopać w cišgu miesišca. Z kolei na pytanie jednego z użytkowników o lokalizację tunelu Musk niezbyt poważnie odpisał: „od mojego biurka w siedzibie SpaceX do Portu Lotniczego Los Angeles”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL