Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Taniec

Rosyjskie balety na dużym ekranie

GISELLE, D.Yusupov.
materiały
Moskiewski Teatr Bolszoj ogłosił plan transmisji swoich spektakli baletowych do kin na œwiecie, w tym i do Polski, w następnym sezonie.

Spektakle z Moskwy można u nas oglšdać w prawie trzydziestu kinach w całym kraju i to nie tylko w wielkich miastach, ale na przykład także w Limanowej, Łukowie czy Wadowicach. Nie mogšc konkurować z nowojorskš Metropolitan atrakcyjnoœciš przedstawień operowych Teatr Bolszoj przedstawia to, co od czasów carskich, stało się jego specjalnoœciš – popisy rosyjskich tancerzy.

Teatr Bolszoj jest ostojš baletowej klasyki, ale czasy się zmieniajš i nie chce jedynie prezentować to, co już œwiat dobrze poznał. Coraz częœciej z moskiewskim zespołem pracujš najwybitniejsi choreografowie zagraniczni. Potwierdzenie tego znajdziemy również w zestawie przedstawień, które będzie można obejrzeć w sezonie 2017-2018.
Oferta skład się z czterech transmisji oraz czterech przedstawień zarejestrowanych wczeœniej. Wszystkie tytuły majš swoje miejsce w historii baletu, ale niektóre obejrzymy w nowym kształcie scenicznym.

Sezon rozpocznie się 22 paŸdziernika transmisjš „Korsarza”. Ten XIX-wieczny balet z muzykš Adolphe’a Adama rzadko się dziœ pojawia się na scenach œwiata, bo wymaga solistów i zespołu o najwyższych umiejętnoœciach. W Teatrze Bolszoj „Korsarza” zrealizował najbardziej znany dziœ w œwiecie rosyjski specjalista od baletowej klasyki, Aleksiej Ratmański, obecnie na stałe zwišzany z American Ballet Theatre.

26 listopada Teatr Bolszoj zaprasza na „Poskromienie złoœnicy”. To oczywiœcie taneczna wersja słynnej komedii Szekspira, z muzykš Dymitra Szostakwicza, a spektakl przygotował wybitny choreograf francuski Jean-Christophe Maillot, szef Baletu Monte Carlo.
17 grudnia – tradycyjnie przed œwiętami Bożego Narodzenia – będzie można obejrzeć „Dziadka do orzechów”, którego akcja rozgrywa się w wigilijny wieczór. To absolutnie klasyczne przedstawienie z nieœmiertelnš muzykš PIotra Czajkowskiego i choreografiš Jurija Grigorowicza.

Na 21 stycznia 1018 roku zaplanowano transmisję innego popularnego baletu rosyjskiego – „Romea i Julii” z muzykš Sergiusza Prokofiewa. To kolejny spektakl w choreografii Aleksieja Ratmańskiego.

4 lutego 2018 roku będzie można obejrzeć „Damę kameliowš”, a więc opowieœć dobrze znanš, wysnutš z powieœci Aleksandra Dumasa-syna. Autorem słynnej choreografii powstałej w 1978 roku w Niemczech jest Amerykanin John Neumeier, który w opowieœci o paryskiej kurtyzanie wykorzystał muzykę Fryderyka Chopina.

Dokładnie miesišc póŸniej – 4 marca 2018 roku – Teatr Bolszoj pokaże „Płomień Paryża” – pierwszy balet powstały w Rosji po rewolucji paŸdziernikowej i odwołujšcy się do jej wydarzeń, choć opowiada o Rewolucji Francuskiej. Jest w „Płomieniu Paryża” także wštek miłosny, bohater z ludu zakochał się bowiem w pewnej arystokratce. Muzykę skomponował Boris Asafiew, autorem choreografii jest Aleksiej Ratmański.

Sezon zakończš dwa słynne dzieła klasyczne. 8 kwietnia będzie to „Giselle”, a więc kwintesencja francuskiego baletu romantycznego, którš obejrzymy w choreografii Jurija Grigorowicza, ale z wykorzystaniem XIX-wiecznych układów Mariusa Petipy. Natomiast 10 czerwca 2018 roku sezon zakończy komediowa „Coppelia” także w choreografii Mariusa Petipy i słynnego baletmistrza z poczštku XX wieku, Enrico Cecchettiego, a zrekonstruowanej przez Siergieja Wichariewa.

Miejsca w Polsce, gdzie można oglšdać transmisje i retransmisje sezonu Bolshoi Ballet Live:

1.Bydgoszcz – Multikino

2. Dšbrowa Tarnowska – Kino Sokół

3. Dębica – kino Kosmos

4. Gdańsk – Multikino

5. Gdynia – Multikino

6. Gliwice – kino Amok

7. Katowice – kino Rialto

8. Kielce – Multikino

9. Konin – kino Oskard

10. Kraków – Multikino

11. Limanowa – Limanowski Dom Kultury kino Klaps

12. Lublin – Multikino

13. ŁódŸ – Łódzki Dom Kultury kino Szpulka

14. Łuków – kino Łuków

15. Międzyzdroje – kino Eva

16. Olsztyn – Multikino

17. Ostrów Wielkopolski – kino Komeda

18. Oœwięcim – Oœwięcimskie Centrum Kultury – Nasze Kino

19. Poznań – Multikino Malta

20. Poznań – kino Rialto

21. Przemyœl– Centrum Kulturalne -Kino Centrum

22. Rzeszów – kino Zorza

23. Szczecin – Multikino

24. Wadowice – kino Centrum

25. Warszawa – Kino Praha

26. Warszawa – Multikino Złote Tarasy

27. Włoszczowa – kino Muza

28. Wrocław — kino Nowe Horyzonty

29. Zabrze – Multikino

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL